Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SARI KANTARON, DEPRESYONA ÇARE Mİ?

Sarı kantaron, depresyona çare mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gülşen Lükel’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

14.10.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bu bitkinin antidepresanlarla birlikte kullanımına dikkat edilmeli!

Sarı kantaron; kılıç otu, mayasıl otu ve koyunkıran olarak da bilinir. Diyetisyen Gülşen Lükel, bu bitkiyle ilgili “Yapılan araştırmalar sonucu hastalarda depresyonun azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir” dedi. Lükel, sarı kantaron ve yağı hakkında önemli bilgileri bizlerle paylaştı.

Avrupa’da, Batı ve Güney Afrika’da yetişen yerel bir bitkidir. Depresyonun azaltılmasında hastalarda etkili olduğu gösterilmiştir. Antidepresan etkinliği serotonin geri alımını inhibe etmesi ile açıklanır. Flavonoid ve flavonoid derivatifleri, ksanton derivatifleri, amentaflon, biapigenin gibi antidepresan etkileri olabilecek bitkisel bileşikleri içerir.

Kilo verdirir mi?

Sarı kantaron gibi depresyona yönelik bitkiler, kilo kaybettirici ürünlerin içinde sıklıkla bulunur. Ancak bu tür bitkilerin yapılan araştırmalarda kilo kaybında rolünün olmadığı saptanmıştır. Sarı kantaron piyasada çay, supleman (besin desteği), yağ formlarında satılmaktadır.

Sarı kantaron yağı iltihabı önlüyor

Sarı kantaron bitkisinin cilde uygulandığında antiseptik (bakterilerin üremesini engelleyen) ve iltihap önleyici özellikleri bulunmaktadır. 

Yan etkileri

Yapılan araştırmalarda ciddi yan etkilerinin olmadığı gözlenmiştir. Gastro intestinal sıkıntılar, anksiyetede artış, minör çarpıntılar, ışığa duyarlılık, halsizlik, yerinde duramama, ağız kuruluğu ve baş ağrısı gibi yan etkileri olduğu rapor edilmiştir. 

Doktor kontrolü dışında, SSS etkili ilaçlarla ve diğer anidepresanlarla beraber etkinliklerini artırabileceği için kullanılmamalıdır.

Yayın tarihi: 14.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.