Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAĞLIKLI BİR RAMAZAN İÇİN 10 ÖNERİ

Sağlıklı bir ramazan için 10 öneri
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
02.06.2016 - 09:57 | Son Güncelleme:

Oruç tutan kişilere özel olarak hazırlanan programlarla diyete devam etmenin mümkün olduğunu söyleyen Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, sağlıklı bir Ramazan için 10 öneride bulundu.

Yaklaşık 18 saatlik oruç sonrasında birbirinden lezzetli yemeklerle hazırlanan iftar ve sahur sofraları, birçok kişinin Ramazan ayında kilo almasına ve sağlık sorunları yaşamasına neden olabiliyor. Uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutarken kilo almamak ve halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi şikayetleri en aza indirmek için dengeli beslenme kurallarına her zamankinden daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

ORUÇ TUTARKEN DE DİYETE DEVAM EDİLEBİLİR

Yaza hazırlanmak için bahar aylarında diyete başlayanlar Ramazan ayının gelmesiyle birlikte diyet programlarına ara vermeleri gerektiğini düşünmektedir. Ancak oruç tutan kişilere özel olarak hazırlanan programlarla diyete devam etmek mümkündür. Bu süreçte uzun süren açlık ve hareketsizlik metabolizmayı yavaşlatacağından kilo verme hızı da azalabilir. Burada dikkat edilmesi gereken Ramazan ayını kilo verilmese bile mevcut kiloyu koruyarak geçirmek ve motivasyonu kaybetmemektir. Ramazan ayından sonra metabolizma hızının ve kilo kaybının artacağı unutulmamalıdır.

ramazan

Ramazan’ı kilo almadan ve sağlıkla geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ramazan’da iftar ve sahura ara öğün eklenmelidir.
 2. İftar menüsünde çorbalara sık sık yer verilmeli fakat tavuk suyu, et suyu ile hazırlanmış çorbalardan kaçınılmalıdır. Çorbalar çabuk doygunluk hissi verdiğinden, az yemek yemeyi beraberinde getirmektedir. Bu durumda iftardan sonraki uyku hali, hazımsızlık gibi şikayetler azalacaktır.
 3. Günlük protein ihtiyacını karşılamak amacıyla, iftarda et tüketimine dikkat edilmeli, et yemeği olmasa bile sebze yemeklerinin etli pişirilmesine özen gösterilmelidir. Sebze yemekleri et ile pişiriliyorsa, içine ayrıca yağ konulmamalıdır.
 4. Ramazan’da sık görülen sindirim sitemi problemlerinin yaşanmaması için posa alımı arttırılmalıdır. Her gün iftarda salata, sebze yemeği ve ara öğünlerde meyve tüketilmelidir. Ekmek çeşidi olarak tam buğday, çavdar veya kepek ekmeği tercih edilmelidir. İftarda ekmek yerine pide yenebilir. Bu durumda sahurda yine posalı ekmek tüketilmelidir.
 5. İftar yemeklerinde pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama veya fırınlama tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır.
 6. Pilav, makarna, börek gibi yardımcı yemeklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 7. Tatlılarda seçim ise sütlü tatlılar yönünde olmalı, şerbetli ağır tatlılardan kaçınılmalıdır. Ayrıca tatlıyı iftardan sonra ara öğün olarak tüketmeye dikkat edilmelidir. Hurma tatlı ihtiyacını karşılaması açısından iftar sofralarında bulundurulması gereken bir besindir.
 8. İftarla sahur arasında 1,5- 2 litre su içilmelidir. Asitli içecekler, çay veya diğer meşrubatlar su yerine geçmemektedir. Yemek sırasında ve sonrasında bu içecekler tüketilse de su içmek ihmal edilmemelidir.
 9. Sahur yapmadan oruç tutmak pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Bu nedenle sahur kesinlikle atlanmamalıdır.
 10. Sahurda protein ağırlıklı beslenme tokluk süresini uzatmaktadır. Bu nedenle yumurta, beyaz peynir, süt veya yoğurdun bulunduğu hafif bir menü tercih edilmelidir. Peynirli omlet, menemen, krep, tost gibi sıcak menülere de yer verilmelidir.

 kahvaltı 

Kronik hastalığı olanlar ve hamileler oruç tutmadan önce doktorlarına danışmalı

Uzun süreli açlık ve susuzluk, metabolizma dengesini bozacağından sağlık problemleri olan kişiler doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdır. Diyabet hastaları gün içinde az ve sık yiyerek kandaki şeker düzeyini korur ve hastalıklarını kontrol altına alabilir. Fakat oruç tuttuklarında bu düzen bozulacağından ani kan şekeri düşmesi veya yükselmesi ile karşı karşıya kalabilirler. Her iki durum da sağlık açısından risklidir. Böbrek hastaları için ise sıvı alımı çok önemlidir. Gün boyu sıvı almamak böbreği yoracağından rahatsızlıklarının artmasına neden olacaktır. Hamileler de hem kendi hem de bebeklerinin sağlığını düşünerek doktorlarına danışmadan oruç tutmamalıdır.

Yayın tarihi: 02.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.