Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

MUTLULUK KAYNAĞI DONDURMA!

DONDURMADA İNSANLARI MUTLU EDEN FARKLI BİR ÖZELLİK VAR.

Mutluluk kaynağı dondurma!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yapılan çalışmalar dondurmanın mutluluk hormonlarını harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Peki, yaz kış çok severek tüketilen bu besin gerçekten mutluluk kaynağı mı? Konuyla ilgili yapılan araştırmaların detaylarına bakalım…

Son dönemde 350 kişi ile yapılan bir araştırmada, dondurma yiyen insanların yeme anı öncesi ile sonrası değerlendirildiğinde olumlu duygularında %20 artış görülmüştür. Günlük yaşam içerisinde zevk aldığımız anları fazlalaştırarak olumlu duygularımızı da artırıyoruz ve dondurma insanların genel anlamda mutluluklarını artıran bir keyif unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Çikolatadan daha fazla mutluluk veriyor

İnsanların yüz ifadeleri mutluluk seviyelerini ölçmek için bir araç olabiliyor. Amsterdam Üniversite’sinde son dönemde bir yüz tanıma yazılımı ile Mona Lisa’nın yüz ifadesinde mutluluktan kızgınlığa, hatta korkuya kadar hangi hisleri taşıdığı araştırılmıştır. İnsanların çikolata ile mutluluklarının %12, dondurma ile %64 arttığı görülmüştür. Demek ki dondurmada insanları mutlu eden farklı bir özellik var ve günlük yaşamda mutlaka tadına varılması gerekiyor.

Beyindeki haz merkezini uyarıyor

Dondurmanın haz merkezini uyararak keyif ve mutluluk ile bağlantısını açıklayan bir araştırmada mekanizma şu şekilde açıklanmaktadır:

Soğuk ağızda hissedildiğinde serinletici ve susuzluğu giderme mekanizmasına etkisiyle kişinin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlar. Çalışmalar, beyindeki haz merkezinin ( orbitofrontal korteks) dondurma yenildiği zaman aktif olduğunu gösterir. Kişinin kendini iyi hissedip mutlu olması daha sağlıklı ve psikolojik fonksiyonlarda pozitif anlamda iyileşme sağlamasına sebep olur. Ayrıca çalışmalar küçük aralıklı mutlulukların bizi, büyük ve daha nadiren olanlardan daha çok mutlu ettiğini gösterir (Londra Psikiyatrı Enstitütü , 2005). 

Büyük küçük herkesi mutlu ediyor

''Dondurma sadece çocukları değil, yetişkinleri de mutlu eden, iyi hissettiren bir besin kaynağı" diyen Psikolog Serap Duygulu, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Besin kaynağı derken özellikle bu terimi kullanabiliriz zira artık yapılan araştırmalar sonucunda biliyoruz ki, eğer sağlıklı koşullar içinde ve doğal malzemelerle hazırlanmışsa dondurma son derece sağlıklı bir besin kaynağı. Özellikle protein, karbonhidrat, yağ ve A, B, C, D ve E vitaminleri ile birlikte kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, sodyum, çinko ve demir gibi pek çok vitamin ve minerali barındırıyor. Bu yönüyle özellikle çocuklar açısından önemli bir kaynak olarak görülebilir. Sağlığımız açısından da birtakım yararları kanıtlanmış olan dondurmanın psikolojik yararlarının olduğu da son araştırmalarla ortaya konmuş bulunuyor.

En çok mutluluk veren gıdaların başında dondurma geliyor. Ayrıca mutluluk, heyecan ve rahatlamanın değerlendirildiği ve puanlandığı bir araştırmada 'Toplam Duygusal Puanlama' seviyesinde en yüksek derece yine dondurmaya ait.

Klinik düzeyde yapılan araştırmalarda dondurma yemenin beynin keyif ve haz veren bölgelerini harekete geçirdiği ve insanları mutlu ettiği bilimsel anlamda kanıtlanmış. Aynı zamanda, sunumu ve görüntüsüyle bile insanlara güzel şeyler hatırlatan ve hissettiren, üstelik besleyici olan neredeyse tek soğuk yiyecek.

Son birkaç yıla kadar dondurma sadece yazın tüketilmesi gereken bir gıda olarak düşünülürken aslında yaz kış tüketilebilecek bir gıda olduğu da ortaya çıkınca günlük hayatın en güzel ve tatlı ödülü durumuna gelen dondurma çocuk büyük ayrıt etmeden hemen herkesi mutlu etmeye devam edecek gibi görünüyor.''

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
ÜCRETSİZ DİYET PROFİLİ
BOYUNUZ CM *
KİLONUZ KG *
YAŞAM TARZI *
CİNSİYET *
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >