Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MUTFAK ALIŞVERİŞİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Mutfak alışverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.07.2014 - 09:00 | Son Güncelleme:

Alışverişimizi hangi sıra ile yapmalıyız? Alacağımız ürünleri neye göre seçmeliyiz?

Mutfak alışverişi için market ya da pazara gittiğimizde dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Alışverişimizi hangi sıra ile yapmalıyız? Alacağımız ürünleri neye göre seçmeliyiz? Alışveriş sonrası aldığımız ürünleri nasıl saklayacağız? İşte tüm soruların yanıtı! 

Alışverişe çıkmadan önce bir listesi hazırlayın!

Mutfak alışverişi için market ya da pazara gittiğimizde dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Alışverişimizi hangi sıra ile yapmalıyız? Alacağımız ürünleri neye göre seçmeliyiz? Alışveriş sonrası aldığımız ürünleri nasıl saklayacağız? İşte tüm soruların yanıtı!

alışveriş listesi

Alışverişinizi belli bir sıra ile yapın

Eğer pazardan alışveriş yapıyorsanız ağır olan gıdaları (patates, soğan vb.) en sona bırakın ki tüm alışveriş boyunca ağır poşetleri taşımak zorunda kalmayın. Markette sepet olacağı için böyle bir sorunla karşılaşmazsınız ancak markette de önceliğiniz ambalajlı kuru gıdalar olsun. Taze meyve ve sebzeleri, et ürünlerini ve dondurulmuş gıdaları en sona bırakın. Çünkü taze meyve ve sebzeler alışverişiniz devam ederken ezilip zedelenebilir, dondurulmuş gıdalarınız ise alışveriş esnasında çözülebilir.

Ürün etiketlerini ve son kullanma tarihlerini kontrol edin

Pazara veya markete gittiğinizde ürünlerin etiketlerine bakın ve üzerinde yazan uygun saklama koşullarına göre muhafaza edin. Özellikle marketlerde indirime girmiş ürünler genellikle son kullanma tarihleri yaklaşmış ürünler olduğu için tarihlerini mutlaka kontrol edin. O nedenle hemen tüketemeyeceğiniz ürünleri indirimde de olsa satın almayın.

son kullanma tarihi

Alışveriş yaparken buzdolabı ve derin dondurucunuzun kapasitesini düşünün

Özellikle aylık olarak alışveriş yapıyorsanız ihtiyacınız olan her şeyi alıp eksiksiz bir şekilde eve dönmek istersiniz. Ancak alışveriş sonrası aldığınız tüm ürünleri buzdolabında ve derin dondurucunuzda saklayacağınız yerinizin olması gerekir. Bu nedenle alışveriş yaparken mutlaka buzdolabınızın ve derin dondurucunuzun kapasitesini düşünerek hareket edin. 

Aslında buzdolabınızı seçerken alışveriş sıklığınıza göre tercih yapmalısınız. Aylık olarak alışveriş yapanların tercihi geniş iç hacimli buzdolaplarından yana olmalı. Derin dondurucu ve soğutucu olarak ayarlanabilen ya da istenildiğinde tamamen kapatılabilen bölmeleri olan buzdolapları bu noktada tercihiniz olabilir. Böylece alışveriş esnasında aldıklarınız dondurucuya veya soğutucuya sığar mı diye düşünmek durumunda kalmaz ve rahat bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz.

14 FARKLI ŞEKİLDE KULLANILABİLEN VESTEL PUZZLE BUZDOLABINI İSTER DONDURUCU İSTER SOĞUTUCU OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ.

Yayın tarihi: 07.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.