KUŞBURNU ÇAYI NASIL DEMLENMELİ?

ANTİOKSİDAN ETKİSİ BULUNAN KUŞBURNU ÇAYININ FAYDASINI ARTIRMAK İÇİN...

Kuşburnu meyvesinin, C vitamini ve polifenolik içeriği nedeniyle soğuk algınlığının tedavisine koruyucu ve yardımcı olarak yaygın bir şekilde kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kuşburnu çayının antioksidan etkisine ve hazırlanış biçimine de vurgu yaptı.

Kuşburnu meyvelerinin zengin içeriğiyle kuvvetli antioksidan etkiye sahip olduğu deneysel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. C vitamini bakımından en zengin kaynaklarından biri olan kuşburnu; A, B1, B2, K, P vitaminleri gibi birçok minerali bünyesinde bulundurur.

Antioksidan etkili kuşburnu çayı kış günlerinde C vitamininin yanında yangı (iltihap) giderici etkisi soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonlu hastalıklar için de etkilidir.

Kuşburnu eklem ağrılarına iyi geliyor

Kuşburnu meyvelerinin faydası bunlarla da sınırlı değil. Son yıllarda yapılan araştırmalarla kuşburnu meyvesinin romatizma ağrıları ve özellikle ileri yaşlarda yaygın olarak karşılaşılan eklem kireçlenmesinde (osteoartrit) yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kuşburnu meyvesinin özütlerinden elde edilen bileşenler eklemlerde hasar oluşturan iltihap miktarını azaltmakta etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu fenolik bileşenlerin iltihap giderici özelliğiyle basur tedavisinde de son derece etkili ve şikayetleri hafifletmede önemli rol oynadığı görülmüştür. Böbrek üstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı da bilimsel olarak ortaya konmuş faydaları arasındadır.

Kuşburnu meyvesini ne kadar tüketmeli?

Kuşburnu meyvesinin bütün bu bahsedilen faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için günde 3-4 defa kuşburnu çayı içilmesi ve kuşburnu çayı hazırlarken normal çay hazırlama şeklinden farklı olarak içerisinde bir bardak taze kaynatılmış suya poşet ilave edildikten sonra 10-15 dakika kadar ağzı kapalı olarak bekletmek gerekir. Daha etkin bir yarar sağlayabilmek için çayın daha yoğun derişimde hazırlanması (2-3 poşet ile) idealdir.

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökler bugün size en güzel enerjilerini gönderiyor. Bugünü en iyi şekilde değerlendirin. Hangi aland devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün, aşk hayatınızda ve güzelliklerin konu olduğu alanlarda olumlu gelişmelere işaret etme devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Gökyüzü bugün, kendinizle kavga içinde olacağınıza işaret etmekte. "Neden ben?" gibi düşünceler zihn devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Gökler sizleri hayatınızla ilgili önemli kararlar almanız ve hedeflerinizi belirlemeniz için içsel s devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü bugün, yakınlarınızla ilişkileriniz konusunda hassas davranmanız gerektiği yönünde uyarıyor devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Bugün öz disiplin ve sabır günün şifresidir. Oldukça yoğun dayanma gücüne sahipsiniz ve bununla ne y devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü hayatınızda yeni bir perdenin açılmakta ve yeni bir dönemin başladığına işaret etmekte. Amaç devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü olumlu enerjileriyle cesaretinizi toplayarak yeniliklere açık bir ruh halinde olmanızı sağlı devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Gökyüzü bugün, ruhunuzu rahatlatacak enerjiler sunuyor sizlere. Ruhunuzdaki yenilenen değişimin ener devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Gökyüzü bugün, aile içinde gelişen birtakım üzücü olayların gerginliğini yaşayabileceğinize işaret e devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Gökyüzü bugün, oldukça mücadeleci, cesur, kararlı ve istekli bir ruh halinde olacağınızı göstermekte devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü bugün, yakın çevre ve ailenizle keyifli paylaşımlar yaşayacağınıza işaret etmekte. Sevmek ve devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM