Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KURUBAKLAGİLLERİN HAŞLAMA SULARINI DÖKMEYİN!

Kurubaklagillerin haşlama sularını dökmeyin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.12.2015 - 09:55 | Son Güncelleme:

Kurubaklagillerin doğru yöntemle pişirilmesinin sağlık açısından önemli olduğunu vurgulayan Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, haşlama sularının dökülmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

Baklagiller olgunlaşmış bitki tohumlarıdır. Karbonhidrat ve protein içerir, beslenmede sıklıkla yer alması gerekir. Nohut, mercimek, soya fasulyesi, bezelye, kuru fasulye, bakla, bezelye, börülce bunlardan bazılarıdır. Tohumun dışı posadan, iç kısımları ise nişastadan oluşur. Kurubaklagillerde az miktarda bulunan yağ, çoklu doymamış yağ asitleridir. En yağlısı soya fasulyesidir. Bunun dışında kalsiyum, demir, çinko ve magnezyumdan da zengindir.

KURUBAKLAGİLLERİ DOĞRU YÖNTEMLE PİŞİRİN

Kurubaklagil

Kurubaklagilleri sindirime uygun ve sağlıklı pişirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Kurubaklagillerin oda ısısında 8- 24 saat arası ıslatılarak kısa sürede pişirilmesi sağlanır. Dış zarlarının çıkarılması daha da kolaylaşır ve sindirimi kolay hale gelir. Islatma suyunun atılmasında besin değeri kaybı yoktur. 100 derecenin üzerinde protein kaybı olur. Sıcaklık orta ateş olarak ayarlanmalıdır. Kurubaklagiller öncesinde haşlanarak pişirilme yapılacaksa haşlama suları dökülmemelidir. Haşlama suyunda suda eriyen vitaminler oldukça fazladır. Düdüklü tencereler kurubaklagiller için en iyi pişirme yöntemidir. Ağzı kapalı 45- 60 dakika pişirme yeterlidir.

İHA

 
 

Yayın tarihi: 18.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.