Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KİLO ALMANIZIN NEDENİ BU DİYET SENDROMLARI OLABİLİR!

Kilo almanızın nedeni bu diyet sendromları olabilir!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.01.2016 - 11:17 | Son Güncelleme:

Kilo almanın temelinde çoğu zaman psikolojik etmenlerin yattığını belirten Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, diyet sendromlarını açıkladı...

Mutsuz olduğunuz dönemde seratonin adı verilen mutluluk hormonunun vücutta salgılanma seviyesi düşer. Bu durumda sizi çok mutsuz eder ve besin tüketmeye yöneltir. Sonuç ise istenmeyen bir vücuda sahip olmaktır. Fazla yemenize neden olan sendromları incelediğimizde.

KARBONHİDRAT AÇLIĞI SENDROMU

Evet, toplum olarak karbonhidrat çılgınlığımız olduğu kesin. Mutfağımız oldukça zengin olmasının yanı sıra temelini karbonhidratlar oluşturmaktadır. Hepimiz tatlı, kısır, börek, mantı, poğaça, patates ile hazırlanan kızartma ve salataları tüketmekten keyif alırız. Bunun temel nedeni vücudunuzu mutlu eden besinlerin temelini bunlar oluşturur. Son yapılan bilimsel çalışmalar karbonhidrat içeriği yüksek olan (%80’i) diyetlerin mutluluk hormonu seviyesini %447 oranında arttırdığını göstermiştir. Şimdi mutsuz olan birinin karbonhidrat tüketmemesi mümkün mü?

karbonhidrat

Karbonhidrat gün içerisinde alınan kalori içeriğinin %50’sini içermektedir. Yani siz günde 2000 kalori alıyorsanız bunun 1000 kalorisinin karbonhidrat içeriği olan besinlerden gelmesi istenir. Karbonhidrat sendromu ise bir anda almanız gereken karbonhidratın 1-2 öğünde tamamının alınması anlamına gelmektedir.

Kişilerin karbonhidrat sendromunu yaşamasının diğer bir nedeni de uzun süre karbonhidratlı besinleri diyetlerinde bulundurmamalarıdır. Eğer siz beslenme programınızda ekmek, çorba, pilav, makarna, meyve, kuru meyve gibi besinleri bulundurmazsanız bir noktadan sonra vücudunuz buna isyan eder ve kendinizi şuursuzca karbonhidratlı besin tüketirken bulursunuz.

KONTROLSÜZ YEME SENDROMU

Kontrolsüz yemenin birçok nedeni vardır. Yoğun çalışan bireylerin uzun süre aç kalması sonucu bir anda yemeğe saldırma durumu söz konusu olur. Ayrıca bu bireyler yemeği çok hızlı yerler ve midede reflü gibi sağlık problemlerini de tetiklerler. Gün içerisinde önemli olan tek nokta kan şekerinizin düşmemesidir. Eğer açlık hissettiğinizde birşeyler hala tüketmiyorsanız her geçen gün durum daha da sağlıksız bir noktaya gittiğini unutmayın. Kontrolsüz yemek yemeği engellemenin en basit yolu gün içerisinde ara öğünler yapmaktır. Bu sayede hem bir sonraki öğünde daha az besin tüketirsiniz hem de kan şekeriniz dengede kaldığı için yemeğe saldırmazsınız.

 yeme 

GECE YEME SENDROMU

Genelde psikolojinizin bozuk olduğu bir dönemde başlar. Dikkat edin hep aynı saatte saat kurulmuş gibi uyanırsınız ve besin tüketirsiniz. Bunu genelde beslenme bozukluğu olarak düşünülse de aslında psikolojinin bozulmasının gece yemek yeme olarak yansımasıdır. Nasıl geçer peki diyorsanız biraz sabretmelisiniz. Gece uyandığınızda yatağınızdan kalkmayacaksınız. Bir avuç leblebi yiyorum, bir meyve ile geçiştiriyorum diyorsanız sıkıntıyı sadece geçiştirmeye çalışıyorsunuz demektir. Başınıza su koyup uyuyun ve gece kalkmayın, zaten vücudunuzda bir hafta sonrasında size karşı direnç göstermeyecektir.

İHA

Yayın tarihi: 07.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.