Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KİLO ALDIRAN GÖRÜNMEZ TUZAKLARA DİKKAT EDİN!

GÜN İÇİNDE BUNLARI YAPIYORSANIZ KİLO ALMAYA YATKINSINIZ...

Kilo aldıran görünmez tuzaklara dikkat edin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Sağlıksız yollarla verilen kiloların kısa sürede geri alınabileceğini vurgulayan Diyetisyen Sema Mamak, kilo aldıran görünmez tuzakları anlattı…

Diyetisyen Sema Mamak, “Arkadaşlarınız şişman mı, depresif misiniz? Genelde kalabalık sofralarda mı yemek yiyorsunuz? Aman dikkat. O zaman kilo almaya yatkınsınız demektir” dedi.

Mamak, kilo aldıran görünmez tuzakları şöyle sıraladı:

Geç yatmak yağlanma nedeni

Günün erken saatlerinde hızlı olan metabolizma günün sonuna doğru artık yavaşlamaya başlar. Metabolizma hızının azalmasıyla yaşamsal faaliyetlerin devam için kullanılan enerji de azalmaktadır. Gece geç saatlere kadar ayakta kalan bireyler için bir şeyler atıştırma isteği kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla geç saatte tüketilen besinlerin sindirimi daha yavaş, içerdikleri enerjinin kullanım miktarı çok az olacaktır. Özellikle karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek olan besinlerin tüketiminden alınan enerji, kilo artışını tetiklemektedir.

Geç saatlere kadar çalışıyorum, uyanık kalmak zorundayım, açlığımı nasıl bastırmalıyım?

Bu durumda izlenecek en doğru yol, akşam yemeği saatini kaçırmamak, en geç 20:00 gibi akşam öğününü tüketmektir. Böylelikle geç saatlerde oluşacak açlık duygusu bastırılacaktır. Eğer buna rağmen açlık dayanılmaz hal aldıysa, 1-2 porsiyon taze meyve, 1 su bardağı kadar tam yağsız süt ya da yoğurt ya da 1 avuç leblebi gibi kalori düşük olmasına rağmen tokluk hissettiren besinler tüketilebilir.

Kalabalık iştah açıyor

Belki çok uzun süredir görmediğiniz dostlarınızla bir araya geldiniz, belki sık sık yemekli iş toplantılarına katılmak zorunda kalıyorsunuz ya da doğum gününde sizin için hazırlanmış sürpriz partiniz var? Böyle durumlarda bulunduğunuz ortam, başka insanlarla muhatap olmak, sohbet etmek ve birlikte yemek siz farkında olmadan kilo almanıza davetiye çıkarır! Nasıl mı?

Hem yemek yemek hem de ilginizin başka yerde olması tükettiğiniz besin miktarının kontrolden çıkmasına neden olabilir.
Lezzetli yemekler iştah açıcı görüntüleriyle birlikte ortamın enerjisiyle buluşunca iştahınızın daha çok açılmasına neden olacak ve “yedikçe daha çok yemek” hissi oluşturacaktır. Çünkü zihin o esnada midenizden gelen uyarılara değil ortamın enerjisine yoğunlaşmış olacaktır. Sık sık kalabalık ortamlarda yemek yemek zorunda kalıyorsanız porsiyonlara dikkat.

Tabaklar büyüdükçe bedenler de genişliyor

Yemek yemenin en önemli detaylarından birisi, sofraya oturduğumuzda gözümüzün doymasıdır. Yoksa sizi tatmin etmeyen sofra masaya buzdolabından eklenecek ekstra besinlerle daha da genişleyecek ve daha iştah açıcı hale gelecektir. Sonuç; hepsinden tadına bakayım kıvamında başlayan küçük lokmalar ardından tabağa uzanan kaşık-çatal sayısı, dolayısıyla tüketilen porsiyon sayısının artması ve kaçınılmaz kilolar?

Sofra düzeni nasıl olmalı?

Evet, tek tip beslenmeyi yani sofradan sadece tek başına sebze yemeği, tek başına et yemeği, tek başına salata ya da bir kase çorbayı tüketip kalkmayı hiçbir diyetisyen onaylamaz. Dengeli beslenme için gerekli temel 5 besin grubunu sofraya koymak en doğru olanıdır. Gözümüzün doyması için en güzel yol; hacmi küçük tabaklar kullanarak çeşidi bol, porsiyonu kontrollü zengin sofralar kurmaktır.

Düşünmek bile doyuruyor

Toksunuz ve o anda yapacak bir işiniz yok, sıkıldınız ve midenizle birlik olan zihniniz size oyunlar oynamaya başlıyor. Hayal ettiğiniz güzel bir çikolatalı pasta ya da güzel bir tatlı o an sizin için dayanılmaz bir istek haline geliyor. Ve bu istekle kendinizi en yakın pastanede buluyorsunuz. Yaptığınız ne kadar doğru ve böyle anlarda ne yapmak gerekiyor.

Öncelikle sizi pastaneye sürükleyen midenizin sesini bastırın. Bir porsiyon kuru meyveyi yağsız yoğurtla buluşturup tarçınla renklendirerek kendi tatlınızı yaratabilirsiniz. Zaten pastayı yemenizi isteyen siz değildiniz. Zihniniz meşgul olmadığı için pastayı hayal ettiniz ve sonra aslında tok olan mideniz insülin salınımını tetikledi ve pastayı yeme isteği dayanılmaz oldu. Bu isteği meyveli yoğurdunuzla bastırıp pasta yemiş kadar tatmin olabilirsiniz. Düşününki pasta yediğinizde de durum farklı olmayacaktı. Ancak pastadaki yoğun karbonhidratın neden olacağı ani insülin dalgası sizi ikinci dilim pastayı yemeye sürükleyecekti. Zihninizi kontrol etmek hayal ettiğiniz besinlerin isteğini hafif şekilde geçiştirmek sizin elinizde. Bazen sadece düşünmek bile yeter!

Bilgisayar başında yemeyin!

İçinde bulunduğumuz çağ hepimizi bilgisayar olmadan iş yapamaz hale getirdi. Maillerimiz, sosyal paylaşım ağları, eğitim için gerekli bilgi kaynakları vs. sebepler bilgisayar kullanımını zorunlu hale getirir oldu. Bu yüzden saatlerce bilgisayar başında oturmak kaçınılmaz hâl alıyor.

Saatlerce oturur pozisyonda kalan vücut metabolizma hızını tam dinlendirme haline getirerek minimuma çekiyor. Bilgisayar başında tüketilen her besinin kalorisinin vücut tarafından kullanılan miktarı yok denecek kadar az. İşte bu noktada en masum bildiğimiz besinler bile kilo aldırıcı hale gelebilir.

‘’İşim saatler boyunca bilgisayar başında kalmamı gerektiriyor, ne yapmalıyım?’’

Eğer bilgisayar başında uzun saatler oturmak zorundaysanız en fazla 40 dk. sonra küçük molalar verin, yerinizden kalkın, birkaç dakika ayakta bekleyin bulunduğunuz yerde dolaşın. Böylece kaslarınızı uyararak metabolizmanız aktif halde kalacak enerji tüketiminin devam etmesini sağlayacaksınız. Bilgisayar başından karnınızı doyurmak için kalorili atıştırmalıklar yerine porsiyonu kontrollü küçük dilimler halinde doğranmış meyve tabakları, lif oranı yüksek 1-2 porsiyon kuru meyve, bir avucu geçmeyecek kadar ceviz badem ya da leblebi gibi kuruyemişler, şekersiz bitki çayları ve bol su tüketebilirsiniz.

Kilolar fırsat kolluyor

“Yaz geliyor bikini giymek istiyorum”, “Düğünüm var gelinliğe ince girmeliyim” ya da buna benzer nedenlerle hırs yapılarak kalorisi çok kısıtlı dengesiz besin örüntüsüne sahip diyetlerle kaybedilen kilolar her zaman geri gelmek için fırsat kollar.

Sağlıksız yollarla verdiğimiz 3-5 kilo bile metabolizmamızda ani değişikliklere yol açacak, vücudun eski haline dönmesi için yapacağınız hataları bekleyecektir. Kilo verdim zayıfladım, tekrar kilo almam düşüncesiyle rahatlayıp fazla kaçırdığınız her besin verdiğiniz kiloları tekrar almanıza neden olacaktır. Bu durumu engellemek ve verdiğiniz kilolarının kalıcı hale gelmesi için bir diyetisyen kontrolünde zayıflamak tercih edilmesi gereken en sağlıklı ve en doğru yoldur. Size özel hazırlanan yeterli ve dengeli beslenme programıyla hem yaptığınız yanlışları, hem de doğru zayıflamanın püf noktalarını öğrenerek kilo verdikten sonra da tek başınıza beslenme düzenine hakim olabilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermenin etkisi, profesyonel yardımın hormon dengenizde oluşturduğu düzen iştahınızı kontrol etme yeteneği sağlayacaktır. Dolayısıyla psikolojik yönden tekrar kilo alma korkusu üzerinizden kalkacağı için kontrollü ve rahat şekilde beslenmenize hakim olabileceksiniz.
Sağlıklı kilo kaybı ve kilo koruma dönemi yeniden vücudunuza yerleşmeyi kollayan kilolara fırsat vermeyecektir.

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
ÜCRETSİZ DİYET PROFİLİ
BOYUNUZ CM *
KİLONUZ KG *
YAŞAM TARZI *
CİNSİYET *
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >