Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAŞLILIĞI GECİKTİRİYOR, DİYABETİ ÖNLÜYOR

Yaşlılığı geciktiriyor, diyabeti önlüyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.07.2014 - 14:20 | Son Güncelleme:

Sağlık açısından birçok olumlu etkisi olan bu bitki kanser oluşumunu da engelliyor.

Sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkisi olan kekik, yaşlılığı geciktiriyor, tümör oluşumunu engelliyor, şeker hastalığına iyi geliyor ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engelliyor.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden emekli olan ve Akseki'de bitki türleri üzerine araştırma yapan Prof. Dr. Oktay Yeğen, kekiğin güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları'nda yetiştiğini söyledi.

"Dünyada yaklaşık 100 kekik türü yetişiyor, bunun da 33'ü Türkiye'de. En iyi kekik ise Akseki ve çevresinde bulunuyor" diyen Yeğen, ihracat için kurutulmuş kekik bitkisinin yağ içeriğinin en az yüzde 2-3 olması, bunun da yüzde 60-70'inin "carvacrol' olarak isimlendirilen maddeden oluşmasının istendiğini anlattı.

Kekiğin faydaları

Bu özelliğe sahip kekik bitkisinin doğal olarak en iyi 600-900 metre rakımda ve Akdeniz Bölgesi'nde yetiştiğini vurgulayan Yeğen, şunları kaydetti:

"Yapılan tıbbi araştırmalar, kekiğin içerdiği maddelerin uygulandığı sıcakkanlı hayvanların hücrelerinden salgılanan serbest radikalleri bağlayarak sağlık açısından birçok fayda oluşturduğunu göstermiştir. Kekiğin, içeriğindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirmesiyle antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle antikanserojen, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolesterol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşıdığı gösterilmiştir. Bu özellikleriyle kekik yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engellemektedir."

KOLAYCA HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ KEKİKLİ PİRZOLA TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Yayın tarihi: 22.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

tavuk ve et yemeklerinde omletlerde hatta zaman zaman mantının üstüne nane yerine bile kullanıyorum. Harika oluyor.

22.07.2014 15:11:07 Provocative Woman