KAYISI ÇEKİRDEĞİ ZEHİRLİYOR

DİKKAT! KAYISI ÇEKİRDEĞİ SİYANÜR İÇERDİĞİNDEN FAZLA SAYIDA TÜKETİLDİĞİNDE ZEHİRLİYOR.

Kayısı Çekirdeği Zehirliyor

Son zamanlarda özellikle bazı meyve çekirdeklerinin siyanür içerdiğine dair veriler ortaya çıkmaya başladı. 

Bazı sağlık sıkıntılarına yol açabilen meyve çekirdeklerini tüketirken özellikle dikkatli davranmalıyız. Kayısı çekirdeği de buna bir örnek teşkil ediyor.

Tıp ilerledikçe araştırmalar artıyor ve her geçen gün hem hastalıklarla hem de yiyeceklerle ilgili yeni yeni bilgiler ediniyoruz. Bu araştırmalardan biri de ülkemizde fazla sayıda kayısı çekirdeği yenmesi sonucu koma tablosu ile acil servise başvuranların olduğunu ortaya koyuyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya konu ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Aslında şeftali ve acıbadem çekirdekleri en fazla siyanür içeren çekirdeklerdir. Bu meyvelerin çekirdeklerini kırması ve yemesi kayısı çekirdeğine göre daha zor olduğu ve tatları kayısı çekirdeğine göre daha acı olduğu için bunların zararları ile ilgili klinik vakalar yok. Ancak kayısı çekirdeğini kırmak daha kolay olduğundan çocuklar tarafından daha çok tercih ediliyor ve bunlar erişkinlere göre çocukta daha zehirli etkiler gösteriyor. Şöyle ki bir günde 20-25 adet kayısı çekirdeği yiyen bir çocukta siyanür zehirlenmesi ve buna bağlı koma tablosuna rastlamak mümkün.

Şu Belirtilere Dikkat!

Siyanürün hızlı etki eden, çok kuvvetli bir zehir olduğunu dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya, rahatsızlığın belirtilerinden bahsediyor:

“Zehrin ortaya çıkışı alınan miktara göre değişir. Hafif zehirlenmelerde baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, denge kaybı ilk ortaya çıkan bulgulardır. Şikayet devam ederse tansiyon düşmesi, kalpte hızlı çarpma, bilinç bulanıklığı ve koma ortaya çıkabilir. Bu durum devam eder ve gerekli önlemler alınmazsa rahatsızlık ölümle bile sonuçlanabilir.”

Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar da kayısı çekirdeğinin siyanür zehirlenmelere neden olduğunu anlatıyor ve bu konuda herkesi bilinçli olmaya davet ediyor. Tutar, “Kayısı çekirdeği bazı tatlılarda, salata içerisinde ve direkt olarak tüketilen bir meyve çekirdeğidir. Son zamanlarda kayısı çekirdeğinin siyanür zehirlenmelerine neden olduğunu gösteren Türkiye’de iki vaka bulunmaktadır. Çok ender rastlansa da iki vakada da olgun olmayan kayısı çekirdeğinin içerisinde bulunan siyanid glikozidlerinin bu zehirlenmelere neden olduğu düşünülüyor" dedi.

Zehirleme kapasitesi yüksek olan bir maddenin çevrede kolay ulaşılabilir olduğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle küçük çocukların yediği içtiği konusunda annelere ve babalara büyük görevler düşüyor.

Hazırlayan: Nilay Uzun 

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

Çocuklugumuzda çok yedik ama hiç zehirlenmedik

14.11.2013 umran isikli

Biz kayısı çekirdeği yiyerek büyüdük. Kaysı çekirdeğinin acısı ve tatlısı olur. Acılarından 3-4 tane yemek ishale iyi gelir. Acılarından fazla yememek konusunda büyüklerimiz bizi uyarırlardı. Zehirli olanı herhalde bu acı cinsi olsa gerek. Acı kaysı çekirdekleri suya konur ve hergün suyu yenilenir. Bu şekilde tüketime elverişli hale gelir. Biz böylesini çerez olarak tükettiğimiz gibi pestil, kesme vb. şeylerin içinde de tüketiyorduk. Ve ben hala tüketmekteyim.

02.09.2012 gülsevim korkmaz
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü iş ve özel yaşamınızda gizlilğe önem vermeniz için uyarıyor sizleri. Bilinmesini istemediği devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün iş hayatınızda güçlü iş birlikleri ve yeni tekliflerle karşılaşarak var olan şartları devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Bugün iş ve eğitim hayatınızda arkadaşlarınızın yanlış yönlendirmeleri ile doğru kararlar vermeyebil devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü bugün sabah saatlerinde finansal konularda harcamalarınızı kontrol altında tutmanız için uya devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü bugün aynı sektörde bulunan kişilerden gelecek eleştirileri dikkate almamanız için uyarıyor devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül İş hayatınızda ilişkilerinizin güçlendiği, olumsuzlukları ardınızda bıraktığınız keyifli ve güzel bi devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Bugün iş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız kalbinizin sesine kulak vererek kararlar alın. Kend devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Bugün kendinizi huzursuz ve sinirli hissedebilir, isyankar davranışlar ve yükselen ses tonunuzla iş devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık İş ve eğitim hayatı olan Yay'lar, bugün sürekli zaman gerçirdiğiniz kişilerin haksız eleştirileri il devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Gökyüzü bugün işinizle ilgili konularda gerçekçi davranıp haksıza haksız, haklıya haklı demeniz ve h devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Bugün parasal anlamda rahatlamalar söz konusu. Borçlarınızın hafiflemesi ve yeni imkanlarla birikim devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü işinizle ilgili her konuda diplomatik davranmanın getireceği avantajlara dikkat çekmekte. Öz devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM