Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KARPUZ MU YESEK KAVUN MU?

Karpuz mu yesek kavun mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nil Şahin Gürhan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı
 
 

10.06.2016 - 06:00 | Son Güncelleme:

Yaz mevsiminin geleneksel meyveleri karpuz ve kavun yazın olmazsa olmaz meyveleridir. Enerji değeri düşük, su oranı yüksek olan bu iki meyvenin yapısında bulunan vitamin ve minerallerin yaz beslenmemizin kalitesini artırdığını dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, kavun ve karpuzun benzer ve farklı özelliklerine değindi.

Kavun ve karpuzun benzer özellikleri, yüksek şekerli tadına rağmen karbonhidrat değerinin oldukça düşük olmasıdır. Bal gibi tabir edilen en tatlı karpuzda bile % 10 oranında karbonhidrat bulunur. Bu durum tatlı tat düşkünü insanlar için büyük avantajdır.

Her iki meyve de oldukça düşük enerji içeriyor

karpuz ve kavun

100 gr karpuz yediğimizde; 22 kalori alırken, 100 gr kavunda ise 27 kalori bulunuyor. Kavun ve karpuz içerdiği B1 vitamini ile normal sinir sistemi aktivitesinin devamını sağlar.

Günü enerjik ve stressiz geçirmemiz için yardımcımızdır. İçeriğindeki B 2 vitamini ise gözün ve derinin sağlığı için önemli bir vitamindir.

KARPUZU ÇEKİRDEĞİYLE YİYİN ÇÜNKÜ...

Yayın tarihi: 10.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.