Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İYOTLU TUZ TERCİH EDİN!

İyotlu tuz tercih edin!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
07.01.2016 - 09:47 | Son Güncelleme:

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, iyodun vücudumuzun hormonlarından biri olan tiroidin en önemli yapı taşı olduğunu ve bu nedenle iyotlu tuz tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Vücut, iyodu sentezlemez. O nedenle dışardan yiyeceklerle vücuda alınması gerekir. Her ne kadar ıspanak, pazı, deniz ürünleri, çilek gibi bazı yiyecekler iyot içerse de her gün bu yiyeceklerden yeteri kadar tüketilemediği için eski yıllarda Türkiye’de guatrın ve tiroit bezi az çalışmasının en yaygın nedeni iyot eksikliğiydi.

İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

 1980’li yıllardan itibaren ülkemizde iyot sofra tuzlarına eklendiği için guatr sıklığı azaldı. Hal böyle devam ederken 2010’lu yıllarda doğal ve organik ürünlere merakımız artmaya başladı ve piyasalara birçok yiyecekte olduğu gibi tuzlarda da daha doğal ve daha organik başlığı altında Himalaya tuzu veya kaya tuzu gibi tuzlar girmeye başladı. Kaynağından sofranıza tamamen doğal olarak pazarlanan bu tuzlara çok ilgi gösterildi. Ancak doğal olarak bu tuzlara iyot eklenmediği için iyot eksikliği tekrar ortaya çıkacak gibi görünüyor.

İyotlu tuz

TUZ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dr. Ayça Kaya daha sağlıklı bir vücut için tuz alırken dikkat etmemiz gerekenleri sıraladı:

 • Eğer tiroit hastası değilseniz ve evinizde tiroid hastası yoksa aldığınız tuzun üzerinde mutlaka “iyotlu tuzdur” ibaresi olsun. Tuzlar elde edildiği orijinlere göre adlandırılır. Orijini ne olursa olsun tuzun kimyasal yapısı aynıdır. Önemli olan içinde iyot olup olmamasıdır. O nedenle Himalaya tuzu, organik tuz, kaya tuzu veya gurmet tuzlarının üzerini mutlaka okuyun. “İyot eklenmiştir” yazısı yoksa bu tuzları satın almayın.
 • Eğer sizde ya da ailenizde tiroid hastası varsa o zaman iki tür tuz alacaksınız, iyotlu ve iyotsuz olarak. Yemek tuzsuz pişirilecek. Tiroid hastası olan iyotsuz tuz atacak. Sağlıklı olan ev halkı iyotlu tuz atacak.
 • Gebeler ve süt veren anneler için iyot özellikle çok önemli. Çünkü çocuğun beyin gelişimi için iyoda çok ihtiyaç var.
 • İyot, ısıdan ve ışıktan etkilendiği için aldığınız iyotlu tuzu kapalı kutularda saklayın ve yemek piştikten sonra tuzunu atın.
 • Özellikle tuzsuz yemeye özen gösteren tansiyon, kalp ve böbrek hastalarında da iyot eksikliği ve buna bağlı tiroit problemleri ortaya çıkabilir. Bu hastaların da hekimlerine danışarak İyot takviyesi almaları gerekebilir. Günlük iyot ihtiyacı yaklaşık 150 mcg’dir.
Yayın tarihi: 07.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.