İŞTE BULGURUN FAYDALARI...

KARBONHİDRAT DEĞERİ DÜŞÜK OLDUĞUNDAN DİYETLERDE RAHATLIKLA KULLANILABİLİR.

İşte bulgurun faydaları...

Sağlık açısından oldukça zengin olan bulgurun faydaları saymakla bitmiyor. Diyetisyen Aysen arıcan, bu önemli besinin yararlarını ayrıntılarıyla anlattı.

Bulgur çözünebilen ve çözünemeyen lifler bakımından oldukça zengindir. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Bunun dışında B1, B6 vitaminleri ve Niasinden zengin bir besin maddesidir. Bulgurda bulunan lifler, içerisinde bulunan selüloz, pektin ve sakız gibi yapılarla vücuttaki sistemlerin üzerinde dengeleyici etkisi olan maddelerdir. Suda çözünebilen lifler, kan şekerini kontrol ederek kolesterolü düşürmektedir. Sağlık otoriteleri lifli besinlerin ayrıca kanseri önlediğini de tespit etmişlerdir.

KAVURMALI BULGUR PİLAVI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Lifli besinler diğer besinlere oranla daha fazla tokluk hissi vererek kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Ayrıca günlük su ihtiyacını da artırdığından bol su içilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir insanın günde yaklaşık 20-30 gram life ihtiyacı vardır. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. Örneğin; beriberi hastalığı B1 yetersizliği sonucu görülen bir hastalıktır ve önlenmesi için düzenli olarak tahıl ürünleri tüketilmesi gereklidir.

Zayıflama diyetlerinde, kolesterolü yüksek olan kişilerde ekmek yerine tüketimi teşvik edilir. Kuru baklagillerle birlikte alındığında protein kalitesi artmaktadır. 2 yemek kaşığı pişmiş bulgur kalori yönünden 1 dilim (25gr) ekmeğe eşdeğerdir. Çölyak hastaları için yüksek oranda gluten içerdiğinden kesinlikle önerilmez.

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü bugün harcamalarınız konusunda dikkatli olmanız yönünde uyarıyor sizleri. İş hayatınızda ger devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü iş hayatınızda mali konularda çok şanslı olduğunuzu müjdelemekte. Yaptığınız işe göre sizden devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Bugün işinizle ilgili konularda fevri davranışlar içinde bulunmaktan, başkalarının dolduruşuna geler devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Bugün ailevi konularda yaşanan gelişmeler karşısında kendinizi baskı altında hissedebilir, tartışmal devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Finansal konularda yüzünüzü güldüren gelişmelerle karşılaşacağınız bir gündesiniz. Başvurularınız, f devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Bugün iş hayatınızda sizin dışınızdaki gelişmelerin olumlu yansımaları ile başarı yıldızını yakalaya devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Bugün iş ve özel yaşamınızdaki başvurularınız mutlaka kabul görecektir. Özel yaşamınızda eşinizin si devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Bugün iş ve özel yaşamınızda anın getirilerini sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek için kaygılar devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Bugün iş hayatınızda önemli bir teklif alabilir, uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir projenizi işv devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Bugün iş hayatınızda çığır açacak bir girişimin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Bu teklif karşısınd devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Bugün yakın çevrenizde bulunan kişilerin söylediklerini dikkate almalı ve iş hayatınızla ilgili kara devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Bugün arkadaşlarınızla ilgili konularla ilgilenebilir, fikir alışverişleri yaparak varsa dargınlıkla devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM