İŞTE BULGURUN FAYDALARI...

KARBONHİDRAT DEĞERİ DÜŞÜK OLDUĞUNDAN DİYETLERDE RAHATLIKLA KULLANILABİLİR.

İşte bulgurun faydaları...

Sağlık açısından oldukça zengin olan bulgurun faydaları saymakla bitmiyor. Diyetisyen Aysen arıcan, bu önemli besinin yararlarını ayrıntılarıyla anlattı.

Bulgur çözünebilen ve çözünemeyen lifler bakımından oldukça zengindir. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Bunun dışında B1, B6 vitaminleri ve Niasinden zengin bir besin maddesidir. Bulgurda bulunan lifler, içerisinde bulunan selüloz, pektin ve sakız gibi yapılarla vücuttaki sistemlerin üzerinde dengeleyici etkisi olan maddelerdir. Suda çözünebilen lifler, kan şekerini kontrol ederek kolesterolü düşürmektedir. Sağlık otoriteleri lifli besinlerin ayrıca kanseri önlediğini de tespit etmişlerdir.

KAVURMALI BULGUR PİLAVI TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

Lifli besinler diğer besinlere oranla daha fazla tokluk hissi vererek kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Ayrıca günlük su ihtiyacını da artırdığından bol su içilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir insanın günde yaklaşık 20-30 gram life ihtiyacı vardır. Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, sinir ve sindirim sisteminde önemli rol oynamaktadır. Örneğin; beriberi hastalığı B1 yetersizliği sonucu görülen bir hastalıktır ve önlenmesi için düzenli olarak tahıl ürünleri tüketilmesi gereklidir.

Zayıflama diyetlerinde, kolesterolü yüksek olan kişilerde ekmek yerine tüketimi teşvik edilir. Kuru baklagillerle birlikte alındığında protein kalitesi artmaktadır. 2 yemek kaşığı pişmiş bulgur kalori yönünden 1 dilim (25gr) ekmeğe eşdeğerdir. Çölyak hastaları için yüksek oranda gluten içerdiğinden kesinlikle önerilmez.

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü bugün, aile büyükleri ile ilgili konularda kardeşlerle sorunlar yaşayabileceğinize işaret et devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün güne yüksek bir enerji ve huzurla başlayacağınızı müjdeliyor size. İşinizle ilgili dik devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Gökyüzü bugün, sürekli yapmak istediğiniz bir işle ilgili gelişmelerden haberdar olacağınıza işaret devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü bugün, iş ve eğitim hayatınızda yönetici konumunda güçlü insanlardan gelecek desteklere işar devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü bugün sizleri çarpma ve düşmelere karşı uyarıyor. Bir anlık dikkatsizlik sıkıntılara neden o devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül Gökyüzü bugün sabah saatlerinde mesai arkadaşlarınızla ortak değerlerde buluşmakta zorlanacağınıza i devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Gökyüzü bugün, işinizle ilgili konularda hızlı ve olumlu gelişmelere işaret etmekte. Anda kalın ve h devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Gökyüzü bugün, öfkenizi kontrol altında tutmanız için uyarıyor sizleri. "Keskin sirke küpüne zarar" devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık Bugün kendinizi mutlu hissettiğiniz bir konu ile ilgilenin. Zihninizi ve ruhunuzu dinlendirin. Uzun devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Bugün çocuk sahibi Oğlak’lar sorunlar yaşayabilir. Sizlere tavsiyem kendinizi suçlamayın, her kişi i devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Gökyüzü bugün, ağzınızdan çıkan her sözü tartarak ifade etmeniz için uyarıyor sizleri. Aksi halde ba devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Bugün kendinizi huzursuz ve isyankar bir ruh hali içinde bulabilir, sadece kendinizi düşünerek sizde devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM