Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ISPANAKTAN DAHA FAZLA DEMİR İÇERİYOR!

Ispanaktan daha fazla demir içeriyor!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Oya Neva Demirkol’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.08.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

C vitamini yönünden zengin olan bu bitki yağ yakımını da hızlandırıyor.

Turpgiller ailesinin bir üyesi olan su teresinin benzersiz faydalarını biliyor musunuz? İdrar söktürücü yönüyle öne çıkan bu bitki, aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağı. Diyetisyen Oya Neva Demirkol, su teresinin ıspanaktan daha fazla demir içerdiğinin altını çizdi ve antioksidan açısından zengin olan bu bitkinin faydalarını anlattı.

 • Besleyici bir bitki olan su teresi, kendisi ile eşit miktardaki süt kadar kalsiyum, yine kendisi ile eşit miktardaki portakal kadar C vitamini içerir.
 • Ispanaktan daha fazla demir içeren bu bitki, düzenli olarak tüketildiğinde kansızlığın giderilmesine de yardımcı olur.
 • Yüksek vitamin ve antioksidan kapasitesiyle bronşları temizlemede etkili olan su teresi, sigaranın akciğerlerinizde yarattığı zararları yok etmeye de yardımcıdır. 
 • Mide sorunlarınızı giderir, hazımsızlık problemlerine yardımcı olur.
 • Su teresi, fitokimyasallar ve sülfürofan bileşikler açısından zengindir. Bu bitkiyi tüketenler, başta prostat, akciğer, bağırsak ve göğüs kanseri olmak üzere tüm kanser türlerinden korunmuş olurlar. 
 • Karaciğerin temizlenmesine de yardımcı olan su teresi, düzenli olarak tüketildiğinde yağ yakımını da hızlandırır.
 • Düzenli olarak günde 1 kase su teresi tüketimi A vitamini ihtiyacının %25’inin karşılanmasına yardımcı olur. 
 • Yüksek miktarda lutein ve zeaksantin içeren su teresi, ileri yaşlarda körlüğe bile sebep olabilen maküla dejenerasyonun önlenmesine fayda sağlar.

Nasıl tüketmelisiniz?

Acımsı tadıyla tüketimi çok da kolay olmayan bu bitki, salatalarda kullanılır. Yoğurt veya meyvelerle beraber de tüketilebilir. Su teresi iştah açmaya yardımcı bir bitki olduğundan, özellikle zayıflama programlarında tüketilirken miktarına dikkat edilmelidir.

Hamileler ve küçük çocuklar dikkat!

Su teresi aşırı ve uzun süreli kullanıldığında böbrek problemlerine sebep olabileceği için tüketim miktarı ve süreleri konusunda dikkatli olunmalıdır. 2 yaşından küçük çocuklar ve hamileler su teresini kesinlikle kullanmamalıdır. Su teresi güçlü etkiler barındırdığından, kronik hastalığa sahip olanlar ve düzenli olarak ilaç kullananlar bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

ISPANAK AÇLIĞI YATIŞTIRIP CİNSEL İSTEĞİ ARTIRIYOR

Yayın tarihi: 12.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.