İNCİR YİYEN YAŞADI!

İSTER KURU İSTER YAŞ, İNCİR TÜKETMENİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR.

İncir yiyen yaşadı!
 YAZARI TAKİP ET X
İdil D. İmamoğlu’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

İdil D. İmamoğlu Diyetisyen
 
 

Hem yaşı hem de kurusu rahatlıkla tüketilebilen incir, birçok hastalığa ve olumsuzluğa karşı da önlem niteliğinde. İncir meyvesinin faydalarını anlatan Diyetisyen İdil D. İmamoğlu, fazla tüketilmemesi gereken durumlara da vurgu yaptı.

İncir, hem kuru hem de taze olarak tüketilebilen ve dutgiller familyasında yer alan bir meyvedir. Dünyada en çok ülkemizde yetiştirilen bu meyve, Osmanlı’dan bu yana mutfak kültürümüzde de yaygın olarak yer almaktadır.

Taze incirin 100 gramında 63 kilokalori enerji bulunurken, 100 gram kuru incirde 284 kilokalori bulunmaktadır. İncir A, B1, B2, C vitaminleri ile kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyumdan zengin bir meyvedir. 2 Adet taze incir kalsiyum içeriği açısından 1 bardak süte eşdeğerdir. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile menapoz sonrası kadınlar için son derece önemli bir meyvedir. Aynı zamanda süt alerjisi olan bireyler için de kalsiyum kaynağı olarak çok güzel bir alternatiftir.

EV YAPIMI İNCİR REÇELİ TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

İncir kabızlığı önlüyor

İncir, yüksek oranda posa içeren bir meyvedir. Hem çözünebilen hem de çözünemeyen posayı bir arada bulundurur. Yüksek lif oranı sayesinde kabızlığı önler. Bu nedenle zayıflama diyetlerinin de vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunun yanı sıra öksürük, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Aynı zamanda hastalıklardaki kilo kayıplarının, iyileşme dönemlerinde telafi edilmesine destek olabilir.

İncir, B1, B2 vitaminleri ile folik asit kaynağı olarak da zengin bir kaynaktır. B vitaminleri karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarında yardımcı etken olarak görev alırlar. Bu nedenle metabolizmanın sağlıklı işleyebilmesi için B vitamini çeşitlerinden yeterli oranda alınmalıdır.

Yaşlanmaya karşı savaş

Yaşlanmak istemiyorsanız düzenli olarak incir tüketmeye özen gösterin. İncir aynı zamanda yüksek oranda anti oksidan içeren bir meyvedir. Yüksek oranda karoten, lutein ve tannen içermektedir. Bu sayede yaşlanmanın vücuttaki etkilerini geciktirmeye yardımcı olur.

Yüksek oranda pektin enzimi içermesi nedeniyle incir, kolesterolün düşürülmesinde de etkin bir maddedir. Bu nedenle günde 2 adet incir tüketimi kolesterolün düşürülmesine önemli fayda sağlar.

İncir potasyumdan zengin bir meyvedir, bu özelliğinden ötürü de tansiyonu düzenlemede oldukça faydalıdır. Başka bir deyişle hipertansiyonu kontrol eden bir meyve olduğu da söylenebilir.

Demir yetersizliği olanların da inciri günlük beslenmelerine ilave etmeleri gerekir. Yüksek oranda demir içeriğinin yanı sıra C vitamini de içeriyor olması, incirdeki demirin emilimini olumlu yönde etkilemektedir. Böylece yüksek emilim oranına sahip bir demir kaynağı olmaktadır.

Diyabetliler dikkat!

Tüm bunların yanı sıra incirde, diğer meyveler gibi karbonhidrat ve şeker oranı da yüksektir. Bu nedenle diyabetli bireylerin tüketimlerinde dikkatli olmaları gerekmektedir. Tabii yine fazla tüketiminde bağırsak hareketlerinin artacağı da unutulmamalıdır.

  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

SLM ben bulsam yiyecem AMA Yok tazesi cok faytali ve besleyci

27.06.2014 osman celik

incir fiyatları uçarsa ne yerim nede yediririm

21.06.2014 şahin kılıç
26 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
REKLAM
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan Gökyüzü iş ve özel yaşamınızda gizlilğe önem vermeniz için uyarıyor sizleri. Bilinmesini istemediği devamı > BOĞA 21 Nisan - 21 Mayıs Gökyüzü bugün iş hayatınızda güçlü iş birlikleri ve yeni tekliflerle karşılaşarak var olan şartları devamı > İKİZLER 22 Mayıs - 21 Haziran Bugün iş ve eğitim hayatınızda arkadaşlarınızın yanlış yönlendirmeleri ile doğru kararlar vermeyebil devamı > YENGEÇ 22 Haziran - 22 Temmuz Gökyüzü bugün sabah saatlerinde finansal konularda harcamalarınızı kontrol altında tutmanız için uya devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos Gökyüzü bugün aynı sektörde bulunan kişilerden gelecek eleştirileri dikkate almamanız için uyarıyor devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 22 Eylül İş hayatınızda ilişkilerinizin güçlendiği, olumsuzlukları ardınızda bıraktığınız keyifli ve güzel bi devamı > TERAZİ 23 Eylül - 23 Ekim Bugün iş hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız kalbinizin sesine kulak vererek kararlar alın. Kend devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım Bugün kendinizi huzursuz ve sinirli hissedebilir, isyankar davranışlar ve yükselen ses tonunuzla iş devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık İş ve eğitim hayatı olan Yay'lar, bugün sürekli zaman gerçirdiğiniz kişilerin haksız eleştirileri il devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak Gökyüzü bugün işinizle ilgili konularda gerçekçi davranıp haksıza haksız, haklıya haklı demeniz ve h devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat Bugün parasal anlamda rahatlamalar söz konusu. Borçlarınızın hafiflemesi ve yeni imkanlarla birikim devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart Gökyüzü işinizle ilgili her konuda diplomatik davranmanın getireceği avantajlara dikkat çekmekte. Öz devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
REKLAM