Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HER GÜN MUTLAKA 1 ELMA YİYİN!

Her gün mutlaka 1 elma yiyin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.02.2015 - 15:30 | Son Güncelleme:

Elma hem kilo verme hem de kilo koruma da oldukça etkili bir meyve. Günde 1 tane tüketeceğiniz elmanın sağlığına sayısız faydası var.

Elmanın özellikle LDL kolesterolün düşürülmesinde içerdiği lif ve antioksidanlar nedeniyle büyük etkisinin var olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, “Zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi elma, hem kilo verilmesi hem de kilo korunması için bire birdir. Her gün bir elma tüketmek gerekli olan lif miktarı ile hem yağlanmanın geciktirilmesini sağlarken kas yapımı içinde fayda sağlayacaktır. Özellikle kilo alma riskleri olan bireyler de kalori yakımın da yardımcı olacak ve vücudumuzu dengede tutmamızı sağlayacak bir koruyucu haline gelecektir. İçerdiği vitamin ve mineraller hem cildin güzel kalmasına hem de bağışıklık sisteminin kuvvetlenerek hastalıklardan arınmamıza ya da hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır” diye konuştu.

Detoks etkisi gösteriyor

Elma içerdiği vitamin mineral ve antioksidanlarla vücuttan fazla suyun ve yağın atılmasına yardımcı olur, tarçın, ısırgan ve mate yaprağıyla birlikte kullanıldığında detoks etkisi gösterir ve kilo verme programların da kullanılabilir. Kolon ve göğüs kanserinde önleyici etkisi olduğu pek çok araştırma da vurgulanmaktadır. Her gün bir elma ailede diyabet riski olan bireylerin için önleyici etki gösterir, diyabetin ilerlemesini önler ve özellikle kırmızı, mor ve mavi meyvelerle birlikte tüketildiğinde diyabetin ilerlemesi ve komplikasyonlarının görülme riskini önler. Antioksidan etkisi ile pek çok sinir sistemi hastalıkların da ve alzheimer hastalığının oluşmasının önlenmesi ya da geciktirilmesinde elmadan faydalanılabilir. Özellikle anne adayları, her gün 1 elma yendiğinde astım ve benzeri solunum sistemi hastalıklarına yakalanacak çocuk doğurma riskleri azalmaktadır.

İHA

Yayın tarihi: 02.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Hangi elma parafinlenmiş olanlarmı? Marketten aldığımız elmayı bıçakla kazıdık ve bıçağın üzerinde birikeni çakmakla yaktık yandı. Çıkan koku plastik yanması kokusuydu. Bunun üzerine organik pazara gittim ve elma satın aldım. Fiyatı 6 tl ve aynı deneyi yaptık sonuç bizi şaşırtmadı. Onda da parafin kullanılmıştı üstelik küf kokusu vardı ve 2 kilo elmayı yemeden çöpe attık. Para kazanma hırsı ile insanları zehirliyorlar.

03.02.2015 01:06:46 Serap Atabay

GÜNDE 1 ELMA yemek gerçekten çok önemli bir beslenme seçeneği şöyle ki enfeksiyondan korunabilmek için ciddi bir karma vitamin içermesi aynı zamanda doğada ki 2 değerlikli DEMİR içermesi gerçek bir mucize ve antioksidan etkisi ile çocuk genç yaşlı herkesin mutlaka günde 1 ELMA yemesi gerekli olduğuna kesinlikle katılıyorum. Peki sadece ELMA mı birde bunu BİTTER çikolata ile kaplandığını düşünün hem vitamin hem mineral hemde en sağlıklı enerji kaynağı ÇİKOLATAYI vücudumuza kazandırabiliriz.

02.02.2015 22:30:54 ahmet münir ağca
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER