Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HASTALIKLARA KARŞI PEMBE GREYFURT

Hastalıklara Karşı Pembe Greyfurt
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
M. Turgay Köse’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

31.05.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Pembe greyfurdun faydaları saymakla bitmiyor.

Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı silah olarak görülen ve sağlıklı yaşam için önemli bir besin kaynağı olan pembe greyfurdun faydaları saymakla bitmiyor. Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse, pembe greyfurdun besin değerlerini ve faydalarını anlattı.

Pembe Greyfurt

Beslenme alışkanlıkları kalp - damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kanser gibi pek çok hastalıkta önemli rol oynamaktadır. Yüksek oranda sebze ve meyve tüketimi birçok kronik hastalıktan korunmada etkili olmaktadır. Sebze ve meyve tüketimi ile kalp - damar hastalıkları, bazı kanser türleri, inme, diyabet, alzheimer hastalığı, katarakt ve yaşla ilintili fonksiyonel kayıp riskinin azalması arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Bu etkilerin sebze ve meyvelerin içerdiği diyet posası, folat, potasyum ve Beta - karoten, C vitamini, E vitamini gibi antioksidan etkinlik gösteren biyoaktif fitokimyasal bileşenlerden kaynaklandığı vurgulanmaktadır.

Bu meyvelerden ülkemizde özellikle kış mevsiminde vücut direncini artırması adına sıklıkla tüketilen greyfurdun beyaz (aslında sarı), pembe ve kırmızı çeşitleri vardır. Bu üç çeşidin hepsi de yapı ve tat bakımından aynıdır. Çekirdekli olan türler greyfurt suyu yapımında kullanılır. En ünlü çekirdeksiz pembe greyfurt türleri ise Pink Seedles ve Ruby Red Seedless’dir. Birkaç tane de yeni pembe tür Mersin ve Antalya’da üretilmektedir. Bunlara örnek Ruby Red’den üç kez daha kırmızı ve çekirdeksiz olan Star Ruby'dir.

Pembe Greyfurt Kansere Karşı Etkili

Greyfurt birçok önemli besin öğesi içermektedir; az miktarda pektin, kolesterol düzeylerini düşürmeye yarayan çözünebilir lif ve tansiyonu dengelemeye yardımcı potasyum gibi. Greyfurt aynı zamanda ciddi bir C vitamini kaynağıdır. 100 gramı yaklaşık 45 mg C vitamini içerir.

Pembe etli çeşitleri, beyaz greyfurdun aksine kanser önleyici özelliği bulunan bir antioksidan olan Beta - karoten içerir. Pembe greyfurt içinde bulunan bir diğer fitokimyasal ise likopendir ki, belli bazı kanser türlerine iyi gelmektedir. Ferahlatan ekşiliği, sululuğu ve düşük enerji içeriği ile birlikte bu doğal özellikleri, greyfurdu popüler bir salata ve kahvaltı malzemesi yapmıştır. Özellikle pembe greyfurdun ciltteki sivilce ve siyah noktalara karşı etkinliği bu meyvenin kozmetik sektöründe de kullanımını gündeme getirmiştir.

İlaç Kullananlar Dikkat!

Ancak yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan bir enzimle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmektedir. Bunun sonucunda ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir. O yüzden ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

Greyfurt Zayıflatıyor mu?

Bir dönem greyfurt suyunun sabah boş mide ile içilmesinin yağ yakıcı, kilo verdirici etkilerinden bahsedilir idi. Zamanla bu durumun da bilimle yakından uzaktan ilişkisi olmadığı anlaşıldı. Bu açıdan da zayıflamak isteyenlerin bu tarz yöntemlere başvurmaması önerilmektedir.

100 gr Pembe Greyfurdun İçermiş Olduğu Besin Öğeleri

Enerji: 37 kkal.
Toplam Yağ: 0,1 g
Lif: 1,4 g
Protein: 1 g
Karbonhidrat: 9 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 0 mg
Vitamin C: 46 mg

Yayın tarihi: 31.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.