Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HANGİ SÜT DAHA GÜVENİLİR?

KAYNAĞI BELLİ OLMAYAN VE DENETLENMEYEN SOKAK SÜTLERİ DOĞAL VE SAĞLIKLI OLAMAZ.

Hangi süt daha güvenilir?
12 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Deniz Berksoy’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy, tüketicileri çiğ olarak satılan ve hiçbir şekilde denetlenmeyen sütleri tüketmemeleri konusunda uyarıyor.

Sokakta satılan sütün toplum sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu, sütün, kısa sürede soğuk zincire alınmazsa çok kolay bozulan bir ürün olduğunu, bu nedenle sütün sağımından tüketimine kadar bütün aşamalarda kontrol edilerek sağlıklı bir denetim mekanizması geliştirilmesi gerektiğinin de altını çizen Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy hangi sütün daha sağlıklı olduğu konusunda bizleri bilgilendiriyor.

AÇIK SÜT MÜ AMBALAJLI SÜT MÜ DAHA GÜVENİLİR?

Bu konuda ben de danışanlarımdan pek çok soru alıyorum, herkesin kafası çok karışık. Sokak sütü için kaynağı bilinmeyen, içeriği konusunda çeşitli hilelere açık, hijyenik olup olmadığı bilinmeyen bir ürün diyebilirim. Sağlıklı süt tüketimi konusunda, toplumun sivil toplum kuruluşları tarafından sürekli bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sokaktan alınan sütlerde rutin analiz yapılmadığı için, sütün bakteri yükü, hayvandan süte geçen antibiyotik kalıntısı ve zehirli (toksik) maddeler gibi unsurların olup olmadığı bilinemez.

Hiçbir kontrolden geçmeden ve gerektiği şekilde soğuk zincirde korunmadan satılan sokak sütünün tüketilmesi sağlık risklerini de beraber getirir.
Bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalardan örnek gösteren Berksoy, Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada 150 farklı noktadan alınan sokak sütü örneklerinin %31’inde süte yüksek oranda nişasta ve su karıştırıldığının gözlemlendiğini belirtti.

SOKAK SÜTLERİ KATKISIZ VE DOĞAL MI?

Kaynağını bilmediğiniz sütü doğal kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Berksoy, sözlerine şöyle devam etti: Sokak sütleri denetlenmeyen kayıt dışı sütlerdir. Dayanma sürelerinin artırılması amacıyla süte karbonat, soda gibi maddeler katılabilir veya yağı alınıp yerine su konularak besin öğelerinde de hile yapılabilir.

Çiğ olarak tüketime sunulan sokak sütlerinde, soğuk zincir sağlanamadığından, tüketiciye ulaşana kadar geçen taşıma sürecinde toplam bakteri yükü artar. Bu zararlı mikroorganizmaların uzaklaştırılması amacıyla evlerde kontrolsüz bir şekilde uzun süre kaynatılır ve bu yüzden vitamin-mineral kayıpları daha fazla olur.

Dolayısıyla, gerek kaynatma işleminin neden olduğu besin kaybı açısından ve gerekse süte katılan katkı maddeleri açısından sokak sütünün satın alınmasını önermiyoruz.

AMBALAJLI SÜTLERE DOĞAL DİYEBİLİR MİYİZ?

Ambalajlı süt işletmelerine kabul edilen sütlerin çiftlikler veya üretici birlikleri ve kooperatiflerden kontrollü olarak toplanır ve soğuk zincir bozulmadan fabrikaya getirilir. Fabrikaya kabul edilmeden önce sütler antibiyotik testlerine tabi tutulur. Antibiyotik testinden geçen sütte bakteri, somatik hücre sayımı ve yağ-protein analizi yapılır ve en iyi kaliteli çiğ sütler işletmeye kabul edilir. Sadece ısıl işlemden geçen sütler el değmeden ambalajlanır. Süt alımdan son ürüne kadar üretimin her aşamasında sürekli olarak analiz edilen ambalajlı sütler, kaynağı belli olmayan ve denetlenmeyen sokak sütünden daha doğal ve sağlıklıdır.

ambalajlı süt

SOKAKTAN ALINAN SÜT EVDE KAYNATILARAK BAKTERİLERDEN ARINDIRILABİLİR Mİ?

Evde veya fabrika ortamında ısıl işlem uygulamasına tabi tutulmayan çiğ süt tüketiminin, sağlığa zararlı birçok bakterinin de vücuda alınması demek olduğunu hepimiz biliyoruz.

Sokakta satılan süt, ev koşullarında uygulanabilecek kaynatma işlemiyle barındırdığı zararlı bakterilerden arındırılabilir ancak içinde bulunabilecek diğer tehlike unsurları (örneğin, antibiyotik ve toksin) yok edilemez. Ayrıca evde uygulanan ısıl işlem, sütün içindeki B vitamini, C vitamini, folik asit gibi birçok önemli besin öğesinin, işletmelerde süre kontrollü ısı uygulamasına kıyasla daha fazla kaybına neden olur.

Öte yandan ısıl işlem olarak kullanılan Pastörizasyon ve UHT teknolojileri tüm dünyada kullanılan, sağlık otoriteleri tarafından kabul edilmiş en ileri teknolojilerdir.

Pastorize veya uzun ömürlü sütlerde kesinlikle hiçbir katkı maddesi yoktur. Tüketimini önerdiğimiz bu sütler; sağlıklı, doğal ve hijyeniktir. Bu nedenle ambalajlı sütleri tercih edin, sokak sütü tüketerek sağlığınızı riske atmayın.

KATILIYORUM
KATILMIYORUM
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
12 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (18)

herşeyin doğalı sağlıklıdır. ama ülkemizde sağlık sektörünün çarkının dönmesi için insanların hastaneye bağımlı olması lazım

26.05.2015 esma dundar

25 yıldır süt üreten bir ailenin çocuğum. süt fabrikaları sanki tesisattan süt alıyorlar. biz veriyoruz biz.

26.05.2015 ulas özkul
18 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
ÜCRETSİZ DİYET PROFİLİ
BOYUNUZ CM *
KİLONUZ KG *
YAŞAM TARZI *
CİNSİYET *
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >