Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HANGİ BESİNDE NE KADAR ŞEKER VAR?

Hangi besinde ne kadar şeker var?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.11.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Masum gibi görünen ürünlere dikkat!

Günlük şeker tüketiminin kadınlarda 1 yemek kaşığı, erkeklerde 2-3 yemek kaşığını aşması ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Masum gibi görünen ürünlerin içinde bile kaşık kaşık şeker olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven, şekerle ilgili önemli uyarılar ve hatırlatmalarda bulundu.

Araştırmalar diyabetten kansere birçok hastalığa zemin hazırlayan şekerin, en çok bağımlılık yaratan besin olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik sofralarımıza gelen çok sayıda gıdanın içinde şeker var. Örneğin 5 adet tatlı bisküvide 3 yemek kaşığı şeker bulunurken, 100 gr. patates cipsinde 4, bir adet çikolatalı gofrette 3, bir adet simitte 4,5 yemek kaşığı şeker bulunduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven, soframızdaki şekerin zehirli yüzünü anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ölçüsüz kullanıldığında vücudumuz için tam bir zehir

Aslında vücudun bir enerji kaynağı olan şeker, doğru yollardan alınmayıp ölçüsüz kullanıldığında vücudumuz için tam bir zehir. Araştırmalara göre fazla şeker tüketimi; yüksek tansiyondan diyabete kalp hastalıklarından kansere dek birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Son araştırmalar, obezitenin en önemli nedenlerinden birinin şeker olduğunu, üstelik şekerin mutluluk vermekle kalmayıp bağımlılık da yarattığını ortaya koyuyor. Kişi şekerli yiyecekleri yediğinde sürekli yeme isteği duyuyor.

Hangi besinde ne kadar şeker var?

Yayın tarihi: 12.11.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.