Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GÜNLÜK BESLENMENİN OLMAZSA OLMAZI: “POTASYUM”

Günlük beslenmenin olmazsa olmazı: “Potasyum”
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.02.2016 - 12:50 | Son Güncelleme:

Beslenmede hayati önemi olan minerallerden bir tanesi de potasyumdur. Peki, potasyum hangi besinlerde bulunur? Eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

Sodyum tüketimini azaltıp, potasyum tüketimini arttırmak felç riskini önemli ölçüde azaltır. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olan potasyum besinlerin hücre içine taşınmasını sağlar. 

İçeriğindeki potasyum oranı en fazla olan besinlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

BAKLAGİLLER: Potasyum bakımında oldukça zengin olan baklagiller aynı zamanda önemli lif kaynaklarıdır. Kuru fasulye ve mercimek potasyum içeriği en yüksek olan yiyecekler arasındadır.

BALIK: Güçlü bir potasyum kaynağı olan balık tüketiminizi arttırmak kalp ve damar sağlığınızı da olumlu yönde etkiler. Ton balığı ve somon balığı balık çeşitleri arasında en yüksek potasyum miktarına sahip olanlardır.

Balık

MUZ: Meyveler içerisinde potasyum oranı en yüksek olandır. Bol miktarda lif ve sağlıklı karbonhidrat içeren muz açlık hissinin bastırılmasına ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Muz

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Başlı başına bir potasyum kaynağı olan sütü içmekte zorlanıyorsanız peynir veya yoğurt tüketerek de ihtiyaç duyduğunuz potasyumu alabilirsiniz.

Süt ürünleri

ÇİKOLATA: Formuna dikkat edenlerin ve diyet yapanların tüketmeyi pek tercih etmedikleri bir besin olsa da çikolata önemli bir potasyum kaynağıdır.

Çikolata

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Her derde deva diyebileceğimiz yeşil yapraklı sebzeler potasyum bakımından da oldukça zengindir. Bu sebzeler içerisinde en yüksek potasyum oranına sahip olansa ıspanaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler

PEKMEZ: Potasyum değerinin oldukça yüksek olmasının yanı sıra kalsiyum ve demir yönünden de oldukça zengindir.

Pekmez

POTASYUM EKSİKLİĞİ NELERE SEBEP OLUR?

Potasyum eksikliği aşırı yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı, yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açar. Ancak her mineralde olduğu gibi potasyumun da fazla tüketilmesi başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere önemli sorunlara neden olur. Özellikle ileri yaştaki kişiler potasyum alımı konusunda çok daha dikkatli olmalıdırlar.

lezzet.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 03.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.