Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENÇ KALMAK İSTEYENLER BEZELYE TÜKETMELİ

Genç kalmak isteyenler bezelye tüketmeli
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.07.2014 - 12:00 | Son Güncelleme:

Düşük kalorili bu sebze bağışıklığı güçlendiriyor, yaşlanmayı geciktiriyor.

İlkbahar ve yaz aylarında sıklıkla tükettiğimiz bezelyenin birçok faydası mevcut. Diyetisyen Şebnem Kandıralı, bezelyenin yaşlanmayı geciktirdiğinin altını çizdi ve düşük kalorili bu sebzenin diğer yararlarını anlattı.

Yağsız, düşük kalorili bir karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağıdır. ½ bardak pişmiş bezelye sadece 36 kalori olup 6 gram karbonhidrat, 2.4 gram lif ve 40 mg C vitamini (günlük ihtiyacın yarısını karşılar) içerir. Kolesterol içermez ve iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Hem lif hem protein içermesinden ötürü kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır. Yüksek lif ve protein vücutta şekerlerin emilimini yavaşlatır.

Uzun süre tok tutar

Bezelye gibi yüksek lif içeren bakliyat tüketmek, sağlıklı vücut ağırlığının sağlanmasına, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskinin azalmasına yardımcı olur. Bezelye iyi bir çözünür lif kaynağıdır, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kötü kolesterolün ( LDL) azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir B grubu vitamini olan folatı içerir, hücre DNA’sının yapım ve onarımında rol oynar. Folatın ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Yapılan bir çalışmada düşük folat alımının melankolik, depresif belirtilerin artışı ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Yüksek oranda kumestrol adlı sağlığı koruyucu bir polifenol içerir. Yapılan bir çalışmada mide kanserinin önlenmesi için bu polifenolün günde 2 mg kadar alınmasının yeterli olduğu saptanmıştır. Bir bardak bezelyede ise en az 10 mg kumestrol bulunur. Bir başka çalışmada da polifenollerden zengin bir diyet tüketiminin mide kanserine yakalanma riskini % 50 oranında azalttığı belirtilmiştir.

Yaşlanmayı geciktirir, bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek oranda antioksidan ( flavonoidlerden kateşin ve epikateşin, karotenoidlerden alfa ve beta karoten, fenolik asitlerden ferulik ve kafeik asit, polifenollerden kumestrol ) içermesinden ötürü yaşlanma karşıtıdır, güçlü bağışıklık sistemine yardımcıdır ve yüksek enerji sağlar.Anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özelliklerinden ötürü Alzheimer hastalığı, artirit, bronşit, osteoporoz ve kırışıklıkların önlenmesinde rol oynar. Bir bardak bezelye günlük K vitamini ihtiyacınızın \%44’ünü karşılar. K vitamini kalsiyumun kemiklerde korunmasına yardımcı olur, osteoporozun önlenmesi için elzemdir. Aynı zamanda K vitamini kanamayı önlemek ve kanın pıhtılaşması için gereklidir. Diğer K vitamini içeren kaynaklar karnabahar, kuru bakliyatlar, ıspanak, brokoli ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerdir. Bezelye pürin adı verilen bir madde içerir, böbrek bozuklukları veya gut olan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır. 

İHA

Yayın tarihi: 27.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.