Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

FINDIK FISTIK YİYEN UZUN YAŞIYOR

Fındık fıstık yiyen uzun yaşıyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.06.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Hollanda’da yapılan bir araştırmada günlük yarım avuç fındık, fıstık yiyen bireylerin erken ölüm riskinin azaldığı ortaya kondu.

Daha önceki araştırmalar, sert kabuklu yemiş tüketiminin kalp damar sağlığına iyi geldiğini ortaya koymuştu. Ancak bu araştırma kapsamında ilk kez bu yiyeceklerin hastalıklara etkisine bakıldı.

Erken ölüm riskini %23 azaltıyor

BBC’de yer alan haberde, Maastricht Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre günde en az 10 gram fındık, fıstık, ceviz ya da badem yemek, erken ölüm riskini yüzde 23 oranında azaltıyor. Tuz ve trans yağ içermesi nedeniyle fıstık ezmesinin bir yararı yok.

Araştırma kapsamında 1986 yılında 55-69 yaş grubundaki 120 bin kişiden beslenme ve yaşam tarzlarıyla ilgili bilgiler alındı. 10 yıl sonra bu kişilerin ölüm oranlarına bakıldı. Sert kabuklu yemiş tüketen kişilerin kanser, diyabet, solunum ve nörodejeneratif hastalıklar yüzünden erken ölüm oranının daha düşük olduğu görüldü.

Tüm hastalıklarda 10 yıllık süre içinde erken ölüm riskinin yüzde 23 azaldığı görüldü. Bu oran nörodejeneratif hastalıklarda yüzde 45, solunum hastalıklarında yüzde 39, diyabette ise yüzde 30.

Sert kabuklu yemişlerin faydası büyük

Prof Piet van den Brandt başkanlığında yapılan araştırmanın sonuçları International Journal of Epidemiology'de (Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi) yayımlandı.

Prof van den Brandt, BBC'ye araştırmalarında sert kabuklu yemiş yiyen kişilerin daha fazla sebze-meyve tüketmesi ve bu gruptaki kadınların vücutlarında daha az yağ olması gibi faktörlerin de dikkate alındığını ve bunların sonuca yanstıldığını söyledi. Sert kabuklu yemişler, doymuş ve doymamış yağ asitleri, farklı vitaminler, lif, antioksidan ve diğer biyoaktif bileşenler içeriyor.
 

Yayın tarihi: 14.06.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Yumusak bir ise yaramaz sert yicen sert

15.06.2015 22:43:19 bayko izmir

Hollandalının söylemesine gerek yok biz de biliyoruz badem 60 tl fıstık 40 tl gaju 50 tl ceviz 40 tl bunların faydalarını biz biliyoruz da siz emekli maaşının asgari ücretin ne kadar olduğunu biliyormusu nuz biz de alıp yemek istemez miyiz maaşı aldık mı eve getiremiyoruz yolda bitiyor

15.06.2015 19:22:11 ali saydan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER