Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ET SATIN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Et satın alırken bunlara dikkat!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serkan Tutar’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

12.11.2014 - 03:00 | Son Güncelleme:

Etin çekildiği cihazın üzerinde daha önceki çekimden kıyma kalmadığını kontrol edin.

Alışverişlerinizde alınan kırmızı ve beyaz etlerde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Özellikle bilinmeyen yerlerden alınan ve güvenmediğiniz etler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyetisyen ve NLP Uzmanı Serkan Tutar, sağlımız açısından büyük önem taşıyan uyarılarda bulunuyor.

EN LEZZETLİ ET YEMEKLERİ TARİFLERİ İÇİN AİLE MUTFAĞINA UĞRAYIN!

Kırmızı et alırken…

 • Sağlıklı olmayan etler tüketildiğinde insanlara, barsak parazitleri, tenyalar, bakteriyel hastalıklar, tüberküloz, salmonella gibi hastalıklar geçebilir. Bu tür hastalıkları taşımayan etlerin üzerindeki damgalara dikkat etmek gerekmektedir.
 • Kırmızı et alırken, soğuk dolaplarda saklandığına dikkat etmelisiniz. Özellikle bozuk buzdolaplarında saklanan etlerde bakteri üreme şansı yüksektir.
 • Kıyma alacaksanız, büyük et parçalarından çektirmelisiniz. Etin çekildiği cihazın üzerinde daha önceki çekimden kıyma kalmadığını kontrol ettirin. Almış olduğunuz kıymayı buzdolabında en fazla bir gün bekletmelisiniz. Parça etleri ise iki-üç gün buzdolabında bekletebilirsiniz.
 • Ayrıca kestireceğiniz etin renginin morarmaya yüz tutmuş olmaması ve canlı kırmızı renkte olması önemlidir.

Beyaz et alırken…

 • Beyaz etlerin kırmızı etler gibi soğuk dolaplarda saklanması önemlidir. Eğer almış olduğunuz beyaz etin bu tür ortamlarda saklanmadığını görüyorsanız kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Özellikle tavuk etinin güvenilir bir marka olarak tercih edilmesi sağlığınız açısından dikkat edilmesi gereklidir.
 • Ayrıca ambalaj üzerindeki son kullanma tarihini okumanız gereklidir. Tavuk etlerini alırken sıfır derecede saklandığına ve bir-altı gün arasında tüketimi gerektiğini unutmayın. 
Yayın tarihi: 12.11.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Paket tavuklar ev dolabında en fazla 2 gün durur...kıyma makineleri soğutuculu artık daha evvelinden kalan kıymada aynı etten ne mahsuru var saçma...et morarır görmüyor musunuz sosyete eti çürütüp yiyor...

15.11.2014 09:33:48 erdoğan yalçınkaya

Kötü et kötü kokar zaten. Rengi ve kokusu benim için ilk kriter.

4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER