Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ENERJİ İÇECEĞİYLE İLGİLİ BİLİNMEYENLER

ENERJİ İÇECEKLERİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Enerji içeceğiyle ilgili bilinmeyenler
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Enerji içeceği tüketiminin giderek arttığını belirten Diyetisyen Aysen Arıcan, enerji içeceklerini ve tehlikeli yanlarını anlattı.

Tüketimi giderek artan enerji içecekleri, her yaştan insanın tercihleri arasında yer alıyor. Ancak tüketiminde dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar var. 

“Enerji içecekleri kafein, taurin, guarana ve bazı amino asitlerden zengin, uyarıcı maddeler içeren içeceklerdir. İlk olarak uzun yolda tır kullanan şoförler için üretilmeye başlanmış, daha sonra satışı yaygınlaşmış, özellikle gençlerin enerjik olmak için kullandığı uyarıcı özellikteki içeceklerdir.

Enerji içecekleri uyanık kalmayı sağladığı için ders çalışırken ya da gece dışarıda uzun saatler eğlenmek için kalan gençler arasında yaygın olarak tüketilmektedir. Ancak aynı etkiyi sürekli almak amacıyla fazla miktarda içildiği takdirde, bağımlılık yaratabileceği ve vücuda bazı zararlarının olabileceği unutulmamalıdır.

Yan Etkileri Neler?

 • Gebeler, emzikliler, çocuklar, yaşlılar, kalp-şeker hastaları ve diğer risk altındaki kişilerin tüketmesi sakıncalıdır. Bu kişiler tarafından kesinlikle tüketilmemelidir.
 • İçerdiği bol miktardaki kafein nedeniyle vücuttan aşırı sıvı kaybını tetikler; hidrasyona (su kaybı) neden olarak performansı düşürür, yorgunluk hissini artırır.
 • Aşırı su kaybına bağlı ölümlerin en önemli nedeni, vücuttan su kaybettiren bu tür içeceklerin içilmesi ve mineral- su kaybının yerine konulmamasıdır. Gün içinde yetişkin bir kişinin en fazla 400 mg kafein alması gerekir ki bunu içilen çay ve kahve ile yeterince alıyoruz.
 • Ayrıca idrarda 12 mikrogramın üzerinde kafein çıkması sporcularda doping olarak kabul edilmektedir. Gün içinde içilen çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerle beraber enerji içeceklerinin tüketilmesi doping sınırının aşılmasına neden olabilir.
 • Enerji içecekleri kesinlikle ağır egzersizler öncesinde, sırasında ve sonrasında içilmemelidir. Şeker oranı yüzde 10’dan fazla olduğundan ve kafein içerdiğinden sıvı kaybına neden olabilmesi mümkündür. Kişi sıvı aldığını düşünerek su da içmediği için ciddi bir sıvı kaybı yaşanır.

Sporcu İçeceği ile Farkı Nedir?

Toplumumuzda genellikle enerji içeceği ile sporcu içecekleri karıştırılmaktadır. Enerji içeceğini sporcu içeceğinden ayıran en önemli faktör, uyarıcı maddeler ve kafein içermesidir. Bu nedenle çok dikkatli olunmalı hatta bir uzman denetiminde tüketilmesi gerekir. Sporcu içecekleri ise izotonik, sodyum ve potasyum içeren, karbonhidrat içeriği sayesinde enerji desteği de sağlayan, sporcular için önemi yadsınamaz içeceklerdir.

Sporcu içecekleri ile enerji içeceklerini karıştırmamak, aradaki farkı bilerek tüketmek insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Çünkü son yıllarda ülkemizde popülaritesi gittikçe artan bu içeceklerle ilgili yapılan araştırmalar, bilinçsiz tüketildiğinde enerji içeceklerinin ölüme bile sebep olabileceğini ortaya koyuyor.

ABD'de yayımlanan bir araştırmada, en çok gençler tarafından tüketilen enerji içeceklerinin alkolizme zemin hazırladığı tespit edilmiş. Araştırmacılar, kafein dozu yüksek olan enerji içeceğine alkol karıştırarak içmenin merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etki yaptığını, böylece sarhoş olduğunu hissetmeyen, alkolün etkilerini fark edemeyen kişinin içki içmeye devam ettiğini belirtiyor ve bu durumun kazalara ve alkol zehirlenmelerine yol açabileceğine işaret ediyor. Ayrıca enerji içecekleri uyku kaçırıcı özellikte olduğundan sürekli tüketilmesi halinde kronik uyku bozukluklarına neden olabiliyor.

Risk Gruplarına Enerji İçeceği Yasaklanmalı

Yüksek miktarda kafein içerdiği için öncelikle çocuklar, hamile ve emzikli anneler, diyabetik hastaları, karaciğer yetmezliği olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler tarafından tüketilmesi durumunda büyük risk taşıması nedeniyle bu içeceklerin üretim ve tüketimi derhal yasaklanmalıdır.

Yüksek kafein içeren enerji içecekleri, idrar çıkışını artırarak vücuttan su kaybettirir, kalp atışlarını yükseltir, sinirlilik ve titreme yapar, hezeyan ve nöbet yapabilir, hassas kişilerde kızarıklıklara, ruh hali ve davranış değişikliklerine neden olabilir. Bu zararlı etkileri sebebiyle özellikle gelişim çağındaki çocukların kafein ve kafeinli içecekleri asla tüketmemesi gerekir. Enerji içecekleri kafein dışında birçok madde içeriyor ve bu maddelerin birleşimi vücuda daha fazla zarar verebiliyor.”

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

oku bakalım

04.06.2011 murat ungan

Benim eşim su gibi içiyor. Nasıl engelliycem bilemiyorum :S

02.03.2011 Ferda
ÜCRETSİZ DİYET PROFİLİ
BOYUNUZ CM *
KİLONUZ KG *
YAŞAM TARZI *
CİNSİYET *
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >