DUKAN DİYETİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

DUKAN DİYETİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Dukan diyeti hakkında merak edilenler
0 PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Tüm dünyada sırasıyla popüler hale gelen birçok diyetten sonra Dukan Diyeti de günümüzün popüler diyetleri arasında yerini aldı. Dukan diyetinin temeli son 30 yıldır bilinen düşük karbonhidrat tüketimine dayanıyor. Tüm diyet uzmanlarının bildiği, bazılarının uyguladığı bazı uzmanların ise karşı çıktığı bu diyet programı birbirini izleyen 4 evreden oluşuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Doğan, bu 4 evreyi anlatıyor.

Atak dönemi

Bu dönemi, saf protein dönemi olarak da adlandırabiliriz. Protein açısından en zengin besinler bu dönemde kullanılır. Temeli sınırsız protein tüketimi ile vücutta bulunan mevcut yağ depolarının kullanılmasına dayanır. Dana, sığır eti biftek, fileto, kıyma, tavuk, hindi, balıklar, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt, 1.5 kaşık yulaf kepeği bu dönemde kullanılabilecek besinler arasındadır. Kuzu eti bu diyette yer almaz. Bu dönemde en az 1.5 litre su içilmelidir. Atak döneminin süresi 1-10 gün arasında değişir.

Seyir dönemi

Dönüşümlü olarak birbirini takip eden iki dönemden oluşur. Protein+sebze ve saf protein diyetine kilo sabitlenene kadar devam edilmelidir. Tüm pişmiş ve pişmemiş sebzelerin eklendiği dönemdir. 28 farklı sebzeyi ızgara ya da haşlama olarak diyetinize ekleyebilirsiniz. Domates, salatalık, turp, kuşkonmaz, yeşil fasulye, brokoli, ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, mantar, patlıcan, kabak, biber, her türlü yeşillikler. Bu dönemde nişasta içeren patates, pirinç, mısır, bezelye, nohut, fasulye, mercimek gibi gıdalar tamamen yasaklanır. Bu dönem hedeflenen kiloya kadar aralıksız olarak sürdürülür.

Güçlendirme dönemi

Bu dönemde protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Diyetinize 1 porsiyon meyve, 1-2 porsiyon ekmek (beyaz ekmek yerine çavdar, tam tahıllı ya da kepekli ekmek tercih edilmek koşuluyla), 40 gr peynir ekleyebilirsiniz. Haftada 1-2 günü makarna gibi karbonhidratlı bir yiyeceği ödül olarak tüketebilirsiniz. Güçlendirme döneminin süresi kiloya bağlı olarak hesaplanmalı ve uygulanmalıdır. Verilen her 1 kilo için 10 gün olacak şekilde diyetinize devam etmelisiniz. Örneğin, diyete başladığınızdan beri 15 kilo verdiyseniz 15x10 =150 gün diyete devam etmeniz gerekmektedir.

Koruma dönemi

Artık diyet dönemini tamamlayıp normal yaşamınıza döndünüz, asıl tehlike burada başlıyor. Sınırlamalar kalktı. Bu dönemde yapmanız gereken bugüne kadar öğrendiklerinizi tüm hayatınıza yaymanız ve uygulamanızdır. 1/7 kuralı ile yaşamaya başlayacaksınız. Haftanın 6 günü istediğiniz gibi besleniyor, seçeceğiniz 1 günde saf protein diyeti uyguluyorsunuz. Seçtiğiniz günün her hafta aynı gün olmasına özellikle dikkat ediyorsunuz.

Dukan diyeti esnasında görülebilen komplikasyonlar

1) İlk iki gün boyunca yorgunluk ve halsizlik hissi olabilir. Bu nedenle ağır egzersizlerden kaçınılmalı.

2) Ağız kokusu ve ağız kuruluğu saf protein alınan ilk günlerde ortaya çıkabilir. Özellikle idrarda keton cisimciklerinin yıkımına bağlı olarak kötü koku oluşabilir.

3) Dördüncü günden sonra kabızlık ortaya çıkabilir.

Dukan diyetinin, özel diyet uygulamak zorunda olanlara, şeker ve kalp hastalarına, kolesterol sorunu olanlara uygulanmadığını unutmayın!

0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

bırgun ıcerısınde nekadar sebze yada proteın tüketebılırız

26.07.2012 buse deniz

ben 15 gündür atak evresini yaptım daha öncesinde de 15 gündür rejimdeydim tam 14 kilo verdim 1 ayda sağlıksız biliyorum ama kıyafetlerimin olmaması benim hoşuma gidiyor

03.07.2012 burak ç
55 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
KOÇ 21 Mart - 20 Nisan 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Günü doğru planlamanız durumunda sıralamaya koyduğunuz işleri t devamı > BOĞA 21 Nisan - 20 Mayıs 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Gizli ilişkiler veya arka planda yürütülen işler ilginizi çekeb devamı > İKİZLER 21 Mayıs - 20 Haziran 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Ön plana çıkarak fikirlerinizi dile getirebileceğiniz bir gün. devamı > YENGEÇ 21 Haziran - 22 Temmuz 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Her şeyi kendi başınıza halledemezsiniz unutmayın! Yararlı fiki devamı > ASLAN 23 Temmuz - 23 Ağustos 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - İmajınızı, toplum içindeki duruşunuzu ve yaşam tarzınızı oluml devamı > BAŞAK 24 Ağustos - 23 Eylül 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Sezgilerinize güvenmeniz durumunda doğru kararlar verebilir, do devamı > TERAZİ 24 Eylül - 23 Ekim 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Birlikte çalıştığınız kişileri veya yakın çevrenizi daha iyi ta devamı > AKREP 24 Ekim - 22 Kasım 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Çok çalışmanız bazı kişilerin arka planda kalıyor gibi hissetme devamı > YAY 23 Kasım - 21 Aralık 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - İlerleme sağlayabileceğiniz, eksik işleri tamamlayabileceğiniz, devamı > OĞLAK 22 Aralık - 20 Ocak 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - İlgi alanlarınızı veya yapmaktan hoşlandığınız şeyleri paraya ç devamı > KOVA 21 Ocak - 18 Şubat 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Maddi anlamda büyümenize yardımı olacak veya maddi durumunuzu b devamı > BALIK 19 Şubat - 20 Mart 2 Eylül 2015 Günlük Burç Yorumları - Kesinlikle ihtiyacınız olan şeyler konusunda iş bölümüne gitmen devamı >
 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK