Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİYETE RAĞMEN KİLO VEREMEMENİZİN 10 SEBEBİ

Diyete rağmen kilo verememenizin 10 sebebi
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
15.06.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Diyet yapmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyor musunuz? Farkında olmadığınız bazı hastalıklarınız kilo vermenize engel teşkil edebilir. Diyetisyen Hatice Baygut, böyle bir durumla karşı karşıyaysanız mutlaka doktora başvurmanız gerektiğinin altını çizdi ve diyet yaptığı halde hedefine ulaşamayan hastalara bunun altında yatan nedenleri sıraladı.

Diyet yapan bir kişi için, ayda 2-4 kilo kaybının ideal olduğunu belirten Baygut; bazı hastalıkların ise kilo verilmesine engel olabileceğini belirtti. Diyet yapıldığı halde kilo verilemesinin ya da kilo kaybının durma noktasına gelmesinin tıbbi sebepleri olabileceğini ve nedenlerinin araştırılması gerektiğini vurgulayan Uzm. Baygut; buna yol açabilecek bazı sebepler hakkında da bilgi verdi.

 1. Fazla kiloya sebep olabilen bir hastalığınızın bulunması: Bir doktora danışmadan, kendi kendine yapılan diyetler belli bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir. Farkında olmadığınız bir tiroid hastalığı, gizli şeker ya da insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması, polikistik over sendromu gibi durumlar kilo verememenizin tıbbi sebepleri olabilir. Bu tür hastalıklar, her yaşta ortaya çıkabileceği için kilo vermekte zorlandığınızda ya da kilo vermeniz durduğunda bu hastalıkların bir uzman hekim tarafından araştırılması gerekir.
 2. Doğru olmayan beslenme uygulamaları: Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir. Çok düşük kalorili diyetler vücudumuzdan yağ dokusu ile beraber fazla miktarda kas dokusu kaybına da yol açarlar. Gün içerisinde enerjiyi en fazla harcayan, kaslarımızdır. Kas kaybı ile beraber metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo kaybına karşı bir direnç oluşur, hatta eskisinden fazla kilo alınabilir.
 3. Psikolojik problemler bulunması ve aşırı stres hali: Psikolojik problemleriniz ya da aşırı stresli bir yaşantınız varsa, kilo verme konusunda başarısız olma ihtimaliniz artar. Bu problemler için kullanılan bazı ilaçlar da, yan etki olarak kilo artışına yol açabilir.
 4. Kişinin düzenli ve kendisine uygun bir egzersiz yapmaması: Kilo kaybı, kişinin günlük aldığı kaloriden daha fazla kalori yakmasıyla olur. Bunu da, uygun bir beslenme programına ilave edilen egzersizlerle daha kolay sağlarız. Aynı zamanda yapılan egzersizler, kas kitlenizin korunmasını sağlar ve metabolizma hızınızın azalması engellenmiş olur.
 5. Aileniz ve çevrenizden yeterli desteği alamamak: Kilo vermeye karar vermek sizin için en önemli adımdır. Bu adımı atarken ailenize ve çevrenizde beraber olduğunuz herkese söylemelisiniz. Onlardan size destek olmalarını ve gerektiğinde sizi uyarmalarını istemelisiniz.
 6. Öğünleri atlamak: Metabolizmanın düzenli çalışması için günde 3 ana ve 3 ara öğün yenmesi gerektiği, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sabah kahvaltısı erken saatte yapılmalı, öğün atlanmamalıdır. Akşam yemeğini ise saat 19:00’dan önce yemeye dikkat etmelisiniz. Ana öğünlerden 2,5-3 saat sonra mutlaka ara öğün yapmanız, metabolizmanızın hızını artıran en önemli etkendir.
 7. Yeterli uyumamak ve dinlenememek: Metabolizmanın en yavaş olduğu gece saatlerinde mutlaka uyunmalı, en hızlı olduğu sabah saatlerinde de mutlaka ayakta olunmalıdır. Uykusuzluk, stres hormonlarını artırır ve bu hormonlar kilo artışına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka günde 7-8 saat uyumanız gerekir.
 8. Bol su içmemek: Metabolizmanın düzgün çalışması için günde 2.5-3 litre su içmeyi bir alışkanlık haline getirilmelidir.
 9. Zararlı alışkanlıkları bırakmamak: Sigara ve alkol gibi maddeleri tüketenlerin zayıflama programlarında daha az başarılı oldukları bilimsel çalışmalarda görülmüştür.
 10. Ümitsizliğe kapılmak: Belli miktarda kilo verdikten sonra, vücut yeni durumuna karşı bir denge sağlamaya çalışır ve kilo kaybı azalır, bazen de durabilir. Bu dönemde ümitsizliğe kapılmamalı, mevcut kilonuzu korumaya çalışmalı ve egzersiz miktarını arttırmaya çalışmalısınız.
Yayın tarihi: 15.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Uzun yıllardır yürüyüştenis ve yüzme sporları yapıyorum. 55 yaşında bir beyim malesef 15 yıldır kilo veremedim. Devamlı şişkinlikten şikayetçiyim. Doktora çok kere gitmeme ragmen çözüm bulamadım.Dolayısı ile çok üzülüyorum ve zayıf insanları kıskanıyorum.