Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİYET ÜRÜNLER ZAYIFLATIR MI?

Diyet ürünler zayıflatır mı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dikkat edilmesi gerekenler...

Şişmanlığın günümüzde çok sık görülmesinin en büyük nedenlerinden biri de yeme alışkanlıklarımızın değişmesidir. Bu sebeple nasıl beslenmemiz gerektiğini öğrenelim.

En yüksek enerji içeren yiyeceklerden biri olan yağ, yiyeceklerin lezzetini artırmak için bol miktarda kullanılmaya başlandı. Pizzaların, hamburgerlerin, poğaçaların içine, salataların üzerine bol bol dökülerek yenilen yağlar ve soslar kendi yağ hücrelerimizde birikerek bizleri şişmanlattı. Yine şeker kamışından veya şeker pancarından elde edilen şekerin de, günlük hayatımızda çok kolay ulaşılabilir olması ve şeker içeren yiyeceklerin daha çok tercih edilmesi, şişmanlığın daha da çok yaygınlaşmasına ve halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olmasına neden oldu.

Herhangi mucize bir yiyecek veya içecek yiyerek ya da içerek zayıflama fikri, uzun yıllardan beri insanlığın en önemli rüyalarından biri oldu. Henüz şimdiye kadar böyle mucizevi bir ürün keşfedilemedi ama bilim adamları uzun yıllar süren uğraşları sonucu bir çok yiyeceğin daha az enerji içeren formlarını geliştirdi. Bu enerjisi azaltılan hazır yiyeceklere, hafif anlamına gelen ‘light’ adı konuldu. Önceleri sadece diyet bisküviler bulabilirken, günümüzde dondurmalardan mayonezlere, mayonezlerden peynirlere, peynirlerden çikolatalara kadar geniş bir yelpazede her çeşit ürünün daha az enerji içeren formları bulunabilir oldu.

Kilo problemi olan çoğumuz bu yiyecekleri tercih ettiğimizde hiç kilo almayacağımızı ve hatta bu yiyeceklere bağlı olarak zayıflayabileceğimizi düşünürüz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, diyet ürünler insanı zayıflatmaz. Bunlar aynı yiyeceğin enerjsinin %30 ila 50 oranında düşürülmüş formatıdır. Yani bir yiyeceğin light olması bu yiyeceği sonsuz sınırsız tüketebileceğimiz anlamına gelmez. Bu ürünler genelde yağı ve şekeri azaltılmış ürünlerdir, sıfır kalorili değildir. Örneğin normal bisküvinin 2 tanesi diyet bisküvinin 4 tanesine denk gelir bu da ortalama 1 ince dilim ekmeğin karşılığıdır. Light çikolatalar, reçeller de aynı şekilde kalorisi dikkate alınarak yenmeli abartıya kaçılmamalıdır.

En çok karışan kavramlardan biri de diyabetik ve diyetetiktir. Diyabetik ibaresi bulunan ürünlerde şeker yerine tatlandırıcı kullanılmıştır. Bu ürünlerin yağ içeriği yüksek olabilmektedir. Dolayısı ile bu ürünler tercih edildiğinde kan şekeri çok yükselmez ancak çok yenirse içindeki yağdan dolayı kilo alımına neden olabilir. Diyetetik ürünlerde ise yağ ve şeker miktarı azaltılmıştır. Kan şekerini yükseltebilir, kalorisi diyabetik ürünlere göre daha düşüktür.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, alışveriş sırasında ürün, ambalaj bilgilerinin doğru olarak okunabilmesidir. Örneğin bir paket diyet bisküvi yiyeceksek üzerinde 100 gramındaki enerji değeri yazıyorsa ve paket 300gram ise miktarı üçle çarpmak gerekir.

Diyet ürünler günümüzde hayatımızın ayrılmaz parçalarından biridir. Porsiyon büyüklüğü, miktarı ve seçimi doğru yapıldığında sonuca ulaşmanıza yardım edebilir.

İç Hastalıkları Uzmanı 
Dr. Ayça Kaya

Yayın tarihi: 18.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.