Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇİĞ TÜKETİLEN YUMURTA SİZİ SAĞLIĞINIZDAN EDEBİLİR!

Çiğ tüketilen yumurta sizi sağlığınızdan edebilir!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serkan Tutar’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

15.05.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

Bazı besinlerin bilinçsiz tüketilmesi ciddi problemlere yol açabiliyor.

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, bazı besinlerin tüketimine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Tutar, fark edilmeden tüketilen bazı besinlerin ciddi zehirlenmeler, bayılma, anlık şuur kaybı, tansiyon dengesizlikleri ve kusma gibi durumlara yol açabildiğini belirtti.

Mümkün olduğunca evde, kendi hazırladığınız besinleri tüketmeniz gerektiğini vurgulayan Serkan Tutar, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek besinler için şu bilgileri verdi:

Tavuk

Tavuk

Ülkemizde en fazla zehirlenilen besinlerin başında gelmektedir. Çünkü çok kolay bir şekilde kontamine olarak zehirlenmenize neden olabilir. Tavuk eti iyi pişirilmediği ve saklama koşulları uygun olmadığı durumlarda içeriğinde bol miktarda parazit bulundurabilir.

Deniz ürünleri

Bazı deniz ürünlerini tüketmek çok keyifli ve lezzetli olsa da vücudunuzda ciddi anlamda toksik birikimine neden olabilir. Özellikle az pişmiş istridye tükettiğinizde zehirlenme ve kusmaya neden olacağını unutmayın. Ayrıca midye tükettiğiniz zamanlar da vücudunuza bol miktarda civa alındığı da unutulmamalıdır.

Kıyma

Etin kesilme, saklama ve pişirilme adımlarının her noktasında dikkatli olunmalıdır. Özellikle kıyma gibi daha küçük parçalı hale getirilmiş etlerde üzerinde bakteri birikim riski çok daha yüksektir. Bu durum zehirlenme, yüksek ateş ve kusmalara neden olabilir. Eti almış olduğunuz yere dikkat edip aldıktan sonra uygun koşullarda (-18 derece) saklamalısınız. Ayrıca eti çözerken açık alanda değil buzdolabınızın 4 derecelik kısmında çözdürmelisiniz. 

Yayın tarihi: 15.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.