Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BUZDOLABINDA BEKLEYEN YEMEKLER MİGRENİ TETİKLİYOR!

Buzdolabında bekleyen yemekler migreni tetikliyor!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Büşra Totan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

13.03.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Migrenden korunmak için hayatınızda 5 küçük değişiklik yapmanız gerekiyor.

Stres, uyku, keskin kokular, titreşen ışıklar ve beslenme düzeni gibi birçok faktörün migren atağını tetikleyebileceğiniz belirten Diyetisyen Büşra Totan, migreni tetikleyen besinleri ve migrenden korunmak için yapılması gerenleri sıraladı.

Migren tipi baş ağrısı, binlerce yıldır bilinen, insanoğlunun en eski hastalıklarındandır. Migren, Dünya Saglık Örgütü (WHO) tarafından dünyada iş yapamamaya yol açan hastalıklar arasında 19. sıraya (kadınlarda 12. sıraya) yerleştirilmiştir.
Beslenmenin düzenlenmesinin migrende atak sıklığını %25-40 azalttığı çalışmalar ile gösterilmiştir. Baş ağrısından kurtulmak için yiyeceklerinizdeki migren tetikleyen besin ögelerini tanıyın ve onlara karşı önlemler alın.

En büyük migren tetikleyici: Tiramin veya feniletilamin

Her insanda migreni tetikleyen şeyler farklı olabilir ancak tüm yiyecekler içinde migren için en suçlu besin ögesi; tiramin ya da feniletilamindir. Bu iki aminoasit; çikolata, eski ya da fermente peynirlerde, soya ürünlerinde, fındık türlerinde, tohumlarda, asitli meyvelerde ve sirkelerde bulunur.

Alkol

Bira, kırmızı şarap, sherry ( bir çeşit beyaz şarap) ve vermut migrenin en güçlü tetikleyicilerinden olan tiramin içerir. Öte yandan alkolün migren için zararlı olmasındaki en önemli etken, dehidratasyona yol açarak baş ağrısını tetiklemesidir.

Bekleyen yemekler

Yiyeceklerin yapısındaki tiramin bekledikçe yiyecek yapısında yoğunlaşır. Buzdolabında saklanmamış artan yemekleri tüketmeniz migreni tetikleyecektir.

Nitrit

Sosis, mezeler ve salam nitrit içerir. Nitrit ise migreni tetikleyen diğer bir önemli katkı maddesidir. Ayrıca, tavuk sosları ve soya soslarında, kurutulmuş etlerde, salamura etlerde ve diğer pişirilmiş, tütsülenmiş, tuzlanmış ürünlerde de nitrit olabilir.

Tanen

Çay, elma suyu ve sirkesi, kırmızı şarap tanen içerir. Bazı bireylerde tanenin migreni artıran güçlü bir ajan olduğu görülmüştür.

Sülfit

Sülfit; kurutulmuş meyveler, şarap ve işlenmiş yiyeceklere koruyucu madde olarak eklenen bir katkı maddesidir. Bu tarz yiyecekler satın alırken etiketlerini kontrol edin ve sülfit içermediğinden emin olun.

Gıda katkı maddeleri

Migreni olan kişi mutlaka besin etiketi okumayı alışkanlık haline getirmelidir. Eğer içindekiler bölümünde; monosodyum glutamat, maya ekstratı, hidrolize maya, hidrolize bitkisel protein, sodyum kazeinat var ise bu yiyeceklerden uzak durunuz.

Aspartam

Çok fazla içecekte bulunan, yapay tatlandırıcı olarak bildiğimiz aspartamın bazı duyarlı kişilerde migreni tetiklediği rapor edilmiştir.
Kafein

Kafeine duyarlı bireyler kafein içeren içecekler, kahve, siyah ve yeşil çay, asitli içecekler tükettiklerinde migren ataklarının gelişmesi olasıdır. Eğer kafein sizde baş ağrısına neden oluyorsa uzak durmanızda yarar var.

Migrenle savaşmak için hayatınızda yapmanız gereken 5 değişiklik

Düzenli beslenin

Migrenle savaşmak için hayatınızda yapmanız gereken 5 değişiklik

Migren ile baş etmek için düzenli bir beslenme ilk adımdır. Öğün atlanmamalı, en azından 5 saatte 1 yemek yenilmelidir. Özellikle; atak dönemlerinde beslenme günlüğü tutarak, yemekler ile ağrı düzeyi karşılaştırılıp en çok rahatsız eden besin saptaması yapılabilir.

Yayın tarihi: 13.03.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.