Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU MEVSİMDE 200 KALORİ FAZLADAN ALIYORUZ

Bu mevsimde 200 kalori fazladan alıyoruz
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.09.2016 - 12:13 | Son Güncelleme:

Yaz aylarını geride bırakıp havaların serinlediği sonbahara girmemizle birlikte, kalorisi yüksek yiyeceklere karşı dayanılmaz bir istek duyduğumuzu belirten Doç. Dr. İsmet Tamer, sonbaharda sağlıklı ve dengeli beslenmenin püf noktalarını anlattı.

Yapılan bir araştırmada, sonbaharda insanların her gün fazladan en az 200 kalori civarında yemek yemeğe eğilimli olduğu saptanmış. Göze çok da fazla gözükmeyen bu miktar yılın geri kalanı ile kıyaslanırsa, her yıl fazladan alınan 2-2,5 kiloya denk gelir. Sonbaharın sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızı bozmasına izin vermeyin.

Birçok insan, sonbahar mevsimiyle birlikte kilo almaktan şikayetçidir. Bu yaygın bir sorun.Vücudumuz, birçok vitamin ve lif içeren çok çeşitli sebze ve meyveleri taze taze yeme fırsatı sunan sonbaharda, taze besinler yerine kalorisi yüksek yiyeceklere karşı dayanılmaz bir istek duyar. Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, sonbaharın gelmesi ile insanların her gün fazladan en az 200 kalori civarında yemek yemeğe eğilimli oldukları saptandı. Bu miktar, her yıl fazladan alınan 2-2,5 kiloya denk gelir. Yaz bitmiştir, artık vücudumuzu daha kalın ve kapalı giysilerle kamufle etmek mümkün hale gelmiştir. Günler kısaldıkça, aydınlık saatler azaldıkça ruh halimiz de baskı altına girebiliyor ve bu durum bizi daha fazla yemek yemeğe yönlendirebiliyor.

Doç. Dr. Tamer’in sonbaharda artan iştaha karşı tavsiyeleri şunlar:

HER ŞEY ZİHNİNİZDE BAŞLAR

Sonbahar beslenmesi

Karar vermek, hedefler belirlemek ve adım adım bu hedefleri gerçekleştirmek için plan yapmalısınız. Kendinize sormanız gereken üç önemli soru var: ‘Düzeltilmesi gereken sağlıksız alışkanlıklarınız nelerdir? Bu alışkanlıkların hayatınızda var olmalarının nedeni nedir? Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik gibi kötü alışkanlıklarınızı, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanında düzenli egzersiz ve aktif bir yaşam tarzı ile değiştirmeye nasıl başlayabilirsiniz?’

Yayın tarihi: 05.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.