Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU DİYETİN PORSİYONLARINDA SINIR YOK

Bu diyetin porsiyonlarında sınır yok
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Merve Tığlı Çınar’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı
 
 

12.06.2014 - 23:59 | Son Güncelleme:

Omni diyeti 2 haftada 5 kilo vermenize yardımcı oluyor ama…

Omni diyeti, günlük kalori ihtiyacının %70’inin meyve ve sebze, %30’unun ise protein kaynaklı besinlerden karşılanmasını hedefliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı Çınar, bu diyetin nasıl, yapıldığını, hangi besin gruplarının yasak olduğunu ve kimlerin bu diyeti uygulamasının zararlı olabileceğini anlattı.

2 haftada 5 kilo kadar kilo kaybı yaşamanızı bekleyen bu diyette, vücutta şişkinlik yapabilecek veya vücudun tolere edemeyeceği düşünülen besinler tamamen programdan çıkarılmış. Süt ve süt ürünlerinin, soya ve soya bazlı ürünlerin, rafine şekeri içeren her türlü besinin, dondurulmuş etlerin yasak olduğu diyette herkese cazip gelebilecek en önemli nokta ise yiyecekleri tüketmeniz gereken belirli bir miktar olmaması. Taze sebze ve meyvelerden, kuru yemişlerden, fasulye ve mercimek gibi baklagillerden, tahıllardan, taze kesilmiş etlerden ve bitki çeşitlerinden zengin olan bu diyet, vadettiği etkiyi görebilmeniz için 2 hafta sürekli olarak uygulanmasını şart koşuyor. Dahası uygulayacağınız beslenme programının yanında egzersiz şart.

Günde 30 dakika spor şart

Omni diyeti, en iyi sonucu alabilmeniz için günde 30 dakika spor yapılmasını destekliyor. Enerjinizi yükseltmeyi, hastalık riskini düşürmeyi, beyin ve hormon fonksiyonlarını düzenlemeyi, kısacası kişiye sağlığını geri kazandırmayı amaçlayan diyet programının bir diğer hedefi ise hayatınız boyunca bu beslenme düzenini sürdürebilmeniz.

Kolay uygulanabilir bir diyet ama…

Her ne kadar omni diyeti porsiyon miktarları açısından size katı sınırlamalar getirmediği için yapılması kolay bir beslenme programı gibi gözükse de, uzun süre devam edildiğinde bir takım problemleri de beraberinde getirebilecek gibi gözüküyor. İlk olarak beslenme programından kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin çıkarılması uzun vadede sizde problemler yaratabilecek bir nokta. Çünkü kalsiyum minerali yağ yakımında etkili olduğu kadar, kemiklerin ve diş yapısının yapımı, onarımı, kalp ve diğer kasların kasılmasını sağlayan enerjinin iletimi, kanın pıhtılaşmasını sağlama, beyne sinir sistemi aracılığıyla mesajlar yollanmasını sağlayan kimyasallar olan nörotransmiterlerin salınımı gibi faaliyetlerde de büyük önem taşıyor. Dahası kalsiyum eksikliği, ölümcül bir hastalık olan hemoraj yani aşırı kan kaybına bile yol açabiliyor. Bu sebeple beslenme programınızda kesinlikle kalsiyumun en iyi kaynakları olan süt ve süt ürünleri tüketimini aksatmamanızı öneririm. Eğer bu ürünlerin sizde şişkinlik yaptığını düşünüyorsanız laktozsuz sütlerden; badem, keçi, soya; sütü, peyniri ve yoğurdu gibi ürünlerden veya kalsiyum sandoz desteğinden yararlanabilirsiniz.

Meyve sularına dikkat!

Diyette genel olarak tüketilen besinlere miktar olarak sınırlama getirilmemesi, uygulayan kişiyi diyet psikolojine sokmayan ve onu rahatlatan bir diğer nokta. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey; meyve sularının tüketimine de aynı şekilde sınırlama getirilmemesi. Meyveler her ne kadar yüksek vitamin ve mineral içeriğine sahip olsalar da içerdikleri meyve şekeri açısından sınırlı olarak tüketilmeliler. Dahası meyvelerin sadece suyunun tüketilmesi lif alımını azaltacak, doygunluk hissinin gelmesini geciktirecek ve ani kan şekeri değişimlerine sebep olarak kişinin çok daha erken acıkmasına sebep olacaktır.

Bu diyeti kimler uygulayamaz?

Omni diyeti genel olarak kolay uygulanabilir bir program gibi gözükse de uzun vadede bir takım sağlık sorunlarına yol açabilir veya kişilerin uzun süre devam ettiremeyecekleri bir program olabilir. Belirli besinlerin kısıtlı olduğu bir diyet programı, diyet sonrası bu besinlerin nasıl ve ne ölçüde tüketileceği bilinmediğinden dolayı sonrasında daha fazla kilo artışına yol açabilir. Kronik hastalığa sahip (şeker hastalığı, kalp hastalığı vb.) kişiler, gebeler ve emzikliler, yaşlılar, çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerin bu diyeti uygulamaları oldukça tehlikelidir. Sağlıklı kilo kaybetmek ve bu kiloyu koruyabilmek için her besin öğesinden dengeli şekilde beslenmeli ve bir diyetisyenden yardım almalısınız.

Yayın tarihi: 12.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.