Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BÖĞÜRTLEN KANSER BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK DERDE DEVA!

Böğürtlen kanser başta olmak üzere birçok derde deva!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
09.09.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

Böğürtlen sadece lezzetiyle değil sağlığa faydalarıyla da adından söz ettiriyor. İşte böğürtlenin bilinmeyen faydaları...

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, kansere karşı böğürtlen tüketilmesinin faydalı olacağını belirterek, "Yapılan araştırmalar böğürtlenin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediğini ortaya koymuştur" dedi.

Böğürtlende ‘ellagic asit’ bulunduğunu, yapılan araştırmaların bu asidin kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediğini ortaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. Karadeniz, "Laboratuar ortamlarında yapılan çalışmalarda, kanserin başlangıcını ellagic asidin engellediği görülmüştür. İçeriğinde bol miktarda ellagic asit bulunan böğürtlen, bu nedenle kansere karşı birebir yararlıdır. Kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engellediği araştırmalarla ortaya konulan böğürtlenin kansere karşı tüketilmesi faydalı olacaktır" diye konuştu.

Böğürtlen

BÖĞÜRTLENİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Böğürtlen kanser ve tümörlerin yanı sıra vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen şişliklere ve ağrılara iyi gelir.
 • Yüksek tansiyona, şekere, göğüs ve solunum yolu hastalıklarına çare olur.
 • Böğürtlen yaralara sürülürse yaranın iyileşmesini hızlandırır.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Tok tuttuğu için diyet listesinin vazgeçilmezidir.
 • Böğürtlenin yaprakları kaynatılıp içilirse diş ve diş etlerine, kökleri kaynatılıp içilirse de böbreklerdeki taşların düşmesine yardımcı olur.

Karadeniz, organik asitler, mineraller ve vitaminler yönünden zengin olan böğürtlenin tüketiminin yaygınlaşmasının üretimin de yaygınlaşmasına yol açıyor. Özellikle Ordu'da yılda 4 ton böğürtlen üretilmesine, üreticilerin pazar sıkıntısı yaşamamalarına rağmen pek çok insanın böğürtlenin bir şifa kaynağı olduğunu bilmiyor.

İHA

Yayın tarihi: 09.09.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.