Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 8 YANLIŞ

BAKALIM, KULAĞIMIZA ÇALINMIŞ YANLIŞ BİLGİLERİN KAÇI SİZE TANIDIK GELECEK?

Beslenmeyle ilgili doğru bilinen 8 yanlış
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Beslenmeyle ilgili her geçen gün yeni bilgiler duyuyoruz. Bunların bazıları bilimsel, bazılarıysa doğruluktan tamamen uzak. Bilgi kirliliğine yol açan, kafaları karıştıran en yaygın diyet yanlışlarını sizler için bir araya getirdik.

Bazen doğru bildiğimiz yanlışlarla vücudumuza gereksiz kısıtlamalar getirebiliyoruz. Durum böyle olunca sağlıklı beslenmek gözümüzde büyüyüp zorlaşıyor. Bunu aşmanın yolları var tabii ki. Öncelikle bir yerlerden kulağımıza çalınmış yanlış bilgilerin farkına varmakla işe başlayabiliriz. Bakalım, aşağıdaki yaygın inanışlardan kaçı size tanıdık gelecek?

1- “KEPEKLİ ÜRÜNLERİN ENERJİSİ DAHA DÜŞÜKTÜR”

Hemen hemen hiçbir ürünün kepekli alternatifi, normal çeşidinden daha düşük enerji içermez. Bir ürünün kepekli olması onun lif, yani posa içerdiğinin bir kanıtıdır. Şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, bağırsak hareketini artırdığı için kepekli ürünler daha iyi seçenektir. Ama daha düşük enerjili değildir.

2- “AÇ KALMAK ZAYIFLATIR”

Aç kalmak, öğün atlamak sanılanın aksine genelde vücut ağırlığında artış ile sonuçlanıyor. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu kıtlık olarak algılıyor, metabolizma hızını düşürüyor ve tüketilen besinleri daha kolay bir şekilde vücutta yağ şeklinde depolamaya başlıyor.

3- “LİGHT ÜRÜNLER ZAYIFLAMA DİYETLERİNDE SERBESTÇE TÜKETİLEBİLİR”

Bir ürünün üzerindeki light veya diyet ibaresi o besinin gün içerisinde serbestçe tüketilebileceği, enerjisinin olmadığı anlamına gelmiyor. Light ürünlerin de pek çoğu bir miktar kalori içerir yani sınırsız tüketmek light da olsa doğru değildir..

4- “BALIK VE YOĞURT BERABER YENİRSE ZEHİRLENMEYE YOL AÇAR”

Tazeliğini yitiren veya yakalandıktan sonra hızlıca soğutulmayan balıkta histamin adında bir proteinin miktarı artar. Bu madde yoğurtta da vardır. Taze olmayan balıkla yoğurt aynı öğünde ikisi de tüketilirse vücuttaki histamin miktarı artar, bu da vücudunuzda alerjik reaksiyonlara, zehirlenmelere neden olabilir. Ama şu da unutulmamalıdır ki balık bayatsa, yanında yoğurt yenilse de yenilmese de zaten zehirlenmeye yol açma riski yüksektir. Tazeliğine güvendiğiniz balıkla yoğurdunuzu rahatlıkla yiyebilirsiniz.

5- “KARBONHİDRATLARLA PROTEİNLERİ KARIŞTIRMAMAK GEREKİR”

Bu öneriyi uygulamak gereksiz, aynı zamanda pek mümkün değildir. Çünkü birçok besinin içerisinde doğal olarak protein ve karbonhidrat birlikte bulunur. Örnek olarak bir süt kutusunun üzerindeki etiket bilgilerine baktığınızda içerisinde hem karbonhidrat hem de protein olduğunu görebilirsiniz. Benzer durum aslında ekmek de dahil olmak üzere pek çok besin için geçerlidir.

6- “AÇ KARNINA LİMON VEYA GREYFURT SUYU İÇMEK YAĞLARI ERİTİR”

Maalesef herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi ile vücuttaki depo edilen yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Test etmek çok kolay. Bir paket katı margarin üzerine limon veya greyfurt suyu döküp bekleyin. Yağda hiçbir değişim olmayacak. Yağlarınızı eritmenin en önemli yolu size uygun hazırlanmış sağlıklı beslenme planı ve düzenli fiziksel aktivitedir.

7- “ÇİKOLATA YEMEK OBEZİTEYE NEDEN OLUR”

Obezitenin nedenleri çok fazla fakat çözümlerden biri çikolatayı hayatımızdan çıkarmak değil. Üstelik en fazla çikolata tüketen ülkelerden olan İsviçre, obezitenin en az görüldüğü yerlerden biri.

8- “GIDA KATKI MADDELERİ KANSERE YOL AÇAR”

Gıda katkı maddelerinin kullanımı uzun süren bilimsel çalışmalar sonucunda uluslararası sağlık otoriteleri tarafından belirlenir, ülkelerde ilgili bakanlıklar tarafından kodeks çerçevesinde uygulanır ve kontrol edilir. Göz önünde bulundurulan bu yıllar süren bilimsel çalışmalarda, katkı maddelerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmadığı noktada kullanımına izin verilir. İzin verilen miktarlarda kullanılan katkı maddeleri sağlık için tamamen güvenlidir. Hiçbir gıda katkı maddesi toksik değildir, toksik olan dozudur.

Doğru bilinen yanlışlar saymakla bitmez ama bu kadarı bile yanlış beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek için güzel bir başlangıç.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
ÜCRETSİZ DİYET PROFİLİ
BOYUNUZ CM *
KİLONUZ KG *
YAŞAM TARZI *
CİNSİYET *
Lütfen bilgilerinizi kontrol edin.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >