Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BESLENMEDE YENİ TREND: FİLİZLENDİRME

Beslenmede yeni trend: Filizlendirme
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Oya Neva Demirkol’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

07.11.2016 - 14:56 | Son Güncelleme:

Sağlıklı beslenmeye olan ilginin artmasıyla beraber her geçen gün yeni keşifler hayatımıza giriyor. Bu keşiflerden en popüler olanı “filizlendirme” tekniği. Peki, bu teknik nasıl uygulanıyor? Diyetisyen Oya Neva Demirkol anlattı…

Filizlendirme tekniği, kurubaklagiller, yağlı tohumlar ve tahıl tohumları gibi besinlerin suda bekletilerek filiz halini elde etmesiyle gerçekleşen bir işlem. Bu kadar popüler olmasının sebebi ise besinlerin içerisindeki vitamin, mineral ve antioksidan değerlerinin kalitesinin ve vücudun kullanılabilirliğinin artırılması. Peki, filizlendirilmiş besin tüketiminin sağlığımıza faydaları neler ve evde filizlendirme tekniğini nasıl uygulayabiliriz?

NEDEN FİLİZLENDİRME TEKNİĞİNİ KULLANMALIYIZ?

1. Vücudunuza daha fazla enzim alıyorsunuz

Filizlendirilmiş besinlerde çiğ sebze ve meyvelere göre 100 kat daha fazla enzim bulunuyor. Bu enzimler vücudumuzun gereken işlevleri için katalizör görevi görüyor. Böylece tükettiğimiz besinler daha iyi sindirilebiliyor ve onlardan maksimum yarar sağlayarak hücrelerimizi çok daha iyi bir şekilde besleyebiliyoruz.

2. Daha fazla ve kaliteli protein tüketebilirsiniz

Besinler filizlendirildiğinde içerisindeki protein kalitesi artıyor. Filizlendirme işleminde uygulanan adımlar sayesinde tükettiğiniz besinlerin kalitesini ve protein içeriğini yükseltmeniz mümkün. Örneğin; sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan lizin aminoasidini, filizlendirme işlemiyle önemli derecede yükseltebilirsiniz.

Filizlendirme

Yayın tarihi: 07.11.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.