Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BESLENME ŞEKLİ NEYİ ETKİLEMİYOR Kİ?

Beslenme Şekli Neyi Etkilemiyor ki?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.04.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Beslenme biçimimiz sağlığımıza yön veriyor.

Sağlıklı dişler elde etmenin tek yolu düzenli fırçalamak değildir; bununla birlikte beslenmemiz de büyük önem taşır. Diş sağlığı bozuk kişiler kötü bir görüntüye sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda yiyecekleri yeterli çiğneyemediklerinden mide ve barsak hastalıklarına da kolay yakalanabiliyorlar. Bu sebeple sağlıklı dişler için neler yapılması gerektiği konusunda Diyetisyen Canan Aksoy birtakım önerilerde bulundu.

- Anne karnından başlayarak diş sağlığını koruma da en önemli mineral kalsiyumdur. Süt, yoğurt, peynir, kefir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir.

-0-3 yaşta yeterli flor alımının olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır.

- Anne karnından başlayarak yeterli D vitamini alımının diş yapısını güçlendirdiğini biliyoruz. D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Her gün yarım saat açık havada olmaya gayret edin.

- Fosfor, diş gelişimi sırasında dişlerin yapısında önemli rol oynayan bir başka mineraldir. Proteinden yüksek gıdalar genelde fosfordan da yüksektir. Günlük beslenmenizde protein alımınız ( et-tavuk-balık-süt ürünler- kurubaklagiller ) yeterliyse yeterli fosforu da alıyorsunuz demektir.

- Gazlı içecekler, dişleri aşındırır. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın.

- Çay- kahve gibi renkli içecekler diş yapısının sararmasına sebep olur,bu da estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz , çay –kahve tüketiminize dikkat edin.

- Elma, havuç, ayva gibi sert besinlerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin mekanik temizlenmesini de sağlar. Bu tarz meyveleri ısırarak yemeye özen gösterin.

- Yemeklerden sonra su içmeye çalışın. Besinlerin renklerinin diş minelerinize geçişini azaltır.

- Ağız ve diş sağlığı için günde 2 kere dişlerinizi mutlaka fırçalayın. 

Yayın tarihi: 12.04.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.