Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

AŞUREYE ŞEKER EKLEMEYİN!

İŞTE FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEYEN AŞURENİN YAPIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER…

Aşureye şeker eklemeyin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Aşurenin içine şeker konulmaması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Işın Sayın, aşurenin faydalarını ve nasıl pişirilmesi gerektiğini anlattı…

Muharrem ayı dolayısıyla tüketilen aşure vazgeçilmez damak tatlarından biri. Uzman Diyetisyen Işın Sayın, aşurenin son derece yararlı bir tatlı olduğunu belirterek, aşurenin içine şeker konulmamasını, damak tadına göre aşure pişirilirken en son eklenecek meyvelerin aşureye hem özel bir lezzet, hem de şeker tadı katacağını söyledi.

Aşureye ayrıca şeker eklemeye gerek yoktur. Yeterli miktarda taze ve kuru meyve eklediğinizde şekere lezzet olarak da hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Yeterince meyve ile son derece yumuşak ve sağlık açısından güvenli dozda bir tatlı tat yakalayabilirsiniz.

aşure

AŞURENİN FAYDALARI

Aşure, zamanının en büyük buluşlarından biri. Sebebi içeriğindekilerde saklı. Dilerseniz aşureyi bileşenlerine ayırıp yararlılıklarına bakarak bunu kanıtlayalım. Kuru fasulye ve nohut, lifleri sayesinde tok tutar, kanseri, kalp hastalıklarını, kabızlığı önlemeye yardımcıdır. Bu kuru bakliyatlar vejetaryenlere uygun bitkisel demir ve fosfor içerir. Aşurenin bakliyatlarını önceden suda bekletip, düdüklü tencerede pişiriniz. Basınçlı buharı pişirme tekniği olan düdüklü tencere, vitamin ve mineral kayıplarını da azaltır. Tahıllardan aşurelik buğday sayesinde de yine aşure iyi bir lif kaynağı olmuştur. Kaynamayla kayba uğrayan B vitaminleri, buğdayın yüksek su emme kapasitesi sayesinde aşureye geri döner. Bu sayede cilt ve sinir sağlığı için aşure iyi bir besin haline gelir. Buğdayı hafif diri bırakınız. Böylece glisemik indeks yükselmeyecek, ayrıca vitaminler de daha iyi korunacaktır.

KALP HASTALIKLARINI VE KABIZLIĞI DA ÖNLÜYOR

Kuru meyvelerin içerdiği lifler sayesinde kanseri, kalp hastalıklarını ve kabızlığı önlemeye yardımcıdır. Aşureye özgü klasik kuru meyvelerden kayısı A vitamini, kuru üzüm demir minerali, kuru incir kalsiyum ve magnezyum minerali bakımından yoğundur. Böylece aşurenin kasların gevşemesi, kas ağrılarının azalması, kemiklerin güçlenmesi ve göz sağlığı için iyi bir kaynak olması sağlanır. Taze meyveler ise aşureye en son eklenip fazla kaynatılmadan altı kapatılmalıdır. Meyveyi diri bırakmak en iyisidir. Hatta C vitamini pişirmeyle özelliğini yitirmesin diye mümkünse ocağın altını kapattıktan sonra meyveyi çiğ olarak ekleyin, pişirmeden karıştırıp bırakın. Böylece C vitamininden de yararlanmış olursunuz. C vitamini antioksidandır. Cilt ve hücre yenilenmesi, kanserin önlenmesi, kalp kası sağlığı, dinamizm ve bağışıklık için önemlidir.

AŞURE TARİFİ İÇİN TIKLAYIN!

 aşure 

KANSIZLIĞI ÖNLEMEYE YARDIMCIDIR

Aşureye eklenen kuruyemişlerdeki vitamin E sayesinde hormon dengesi desteklenir. Vitamin E, kısırlık ve kanseri önlemeye yardımcıdır, yaşlanmayı geciktirir, cildi yeniler. Kuruyemişteki vitamin B2 sayesinde aşuredeki karbonhidratlar daha kolay enerjiye dönüştürülür. Vitamin B2 içeriği ile de aşure kansızlığı önlemeye yardımcıdır. Ciltte kuruluğu önler. Vitamin B6 içeriği de sinir sistemi ve cilt sağlığı için değerlidir.

AŞUREYE BOL TARÇIN EKLEYİN

Aşurenin vazgeçilmezi olan tarçın aslında onun bütünleyicisidir. Tarçın henüz kesin olarak kanıtlanmış değilse de bazı araştırmalara göre kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. Aşuredeki tahıl, bakliyat, yaş ve kuru meyvelerde kaliteli yani glisemik indeksi yüksek olmayan karbonhidratlar bulunur. Glisemik yük dikkate alındığında ise kan şekerini dengeleyici olan tarçına ihtiyaç vardır.

 aşure 

AŞUREYE ŞEKER KATMAYIN

Aşureye ayrıca şeker eklemeye gerek yoktur. Aşurelik buğday, kuru bakliyat, taze ve kuru meyve gibi yüksek lifli bileşenler sayesinde başka birçok tatlıya kıyasla glisemik indeksi çok daha makul, harika bir karışımdır. Şeker ilavesi ise aşurenin bunca yararlılığını tartışmalı hale getirmeyin. Yeterli miktarda taze ve kuru meyve eklediğinizde şekere lezzet olarak da hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Yeterince meyve ile son derece yumuşak ve sağlık açısından güvenli dozda bir tatlı tat yakalayabilirsiniz.

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Aşure de şekersiz olmaz ki be, kardeşim! Zaten senede bir kere yiyoruz. Az da olsa şeker atılmalı...

01.11.2015 Gürhan Salihlili
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >