Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AKDENİZ DİYETİ, HAMİLE KALMA İHTİMALİNİ ARTTIRIYOR!

Akdeniz diyeti, hamile kalma ihtimalini arttırıyor!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.09.2015 - 14:00 | Son Güncelleme:

Erkeklerde sperm kalitesini, kadınlarda yumurtalık sayısını azaltan fazla kilolara Akdeniz diyeti çare oluyor. Peki, Akdeniz diyeti nedir?

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Akdeniz diyetinin kadınlarda gebelik şansını arttırdığını söyledi. Diyetin amacı, kişiyi yeterli ve dengeli beslenme ile ideal kilo aralığına ulaştırmak ve bu formu korumaktır. Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların kronik hastalıklara daha az yakalanmaları ve ortalama yaşam sürelerinin daha uzun olmasının araştırmacıların ilgisini çekiyor. Yapılan birtakım deneysel çalışmalarla bu bölgenin diyetsel alışkanlıklarının buna sebep olduğu kanıtlanmıştır. Akdeniz diyetinin kalp krizlerini önleyebildiği ve bazı kanser tiplerinin riskini azaltabildiği uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalarda Akdeniz diyetinden zengin beslenen kişilerde hem tüp bebek başarı şansının arttığı hem de gebelik oranlarının arttırdığı gözlenmiştir.

AKDENİZ DİYETİ NASIL YAPILIR?

Akdeniz diyetini kısaca zeytinyağı ağırlıklı ve az yağlı, posadan zengin, et tercihi olarak ise balık ağırlıklı bir diyettir.

Ayrıntılarına baktığımızda doymuş yağdan fakir, sıvı yağ ağırlıklı, kızartmalardan uzak bir beslenme şeklidir. Bu konu ile ilgili, gerekli bilimsel çalışma verileri olmadığı için çeşitli çalışmalar, daha çok hamilelik planlamasına geçildiği dönemlerde Akdeniz tipi diyet ile beslenen hastalarda, tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının arttığı görülmektedir. Akdeniz diyetinde mevcut olan bitkisel kaynaklı az doymuş yağlar, yüksek folik asit ve B6 vitamini bu beslenme tarzının üstünlüğünde ifade edilen ana içeriklerdir. Bazı güncel çalışmalar D vitamini ve omega-3'ten zengin Akdeniz diyetinin tüp bebek sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

FAZLA KİLOLAR SPERM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Aberdeen Üniversitesi bilim adamları 2000 erkeğin sperm kalitesi ile ilgili çalışma yapmıştır. Araştırmaya katılan ve vücut kütle endeksi yüksek olan erkeklerdeki anormal sperm oranının daha fazla olduğu belirlendi. Obezliğin spermde DNA hasarına yol açtığını gösterdi. Aşırı şişman erkeklerde sperm kalitesinin düşük olmasının sebebinin, obezlerdeki hormon seviyelerinin farklılığı, fazla yağ birikmesi yüzünden testislerin aşırı ısınması veya obezliğe yol açan yaşam biçimi ve beslenme alışkanlığı olabileceği belirlendi.

KİLO VERİLDİKÇE YUMURTALIK SAYISI ARTIYOR

Kadınlarda obezite varlığı insülin direncini bozarak hem yumurta kalitesini hem de rahim zarına tutunma kabiliyetini azaltıryor. Onun için çok fazla kiloda olan kadınlar kısırlığa daha yakındır. Birçok çalışma gösterdi ki, ağırlıklarının sadece yüzde 5-10’unu kaybeden kadınların bile, yumurtlama seviyelerinde ciddi artış görülüyor. Bu yüzden, doğurganlık diyetinde, obez kadınların kilolarının ortalama yüzde 7.5’unu kaybetmeleri öneriliyor.”

KADINLAR GEBELİK ÖNCESİ FAZLA KİLOLARINDAN KURTULMALI!

Gebe kalmak isteyen kadınların, gebelik öncesinde diyetisyen yardımı alarak sağlıklı bir beslenme programı ile ideal kilolarına ulaşması gerekiyor. Diyetisyen kontrolünde kişinin genel sağlık durumu değerlendirilerek, vücut yağ ölçümleri yapılmalı ve yaşam tarzına uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. IVF(tüp bebek) 'e gitmeyi planlayan 110 çift, Southampton Biomedical Research Centre tarafından tedaviden 6 hafta önce prekonsepsiyonel diyet destekleri aldı. Araştırmacılar tedaviden 6 hafta önce diyetin, sperm kalitesi ve yumurta hücrelerini ve bunların sonucunda embriyo ve gebeliğin oluşması için önemli olduğu vurgulanmıştır. Doğru uygulandığında Akdeniz diyeti, D vitamini ve Omega 3 balık yağından zengin olduğu için kilo kontrolü, tüp bebek başarısını arttırmak ve gebelik oranlarını arttırmak için uygun bir seçenek olacaktır.

İHA

AKDENİZ DİYETİ ÖRNEK MENÜSÜ İÇİN TIKLAYIN!

Yayın tarihi: 18.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.