Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

0 KALORİLİ BESİNLER EFSANE Mİ, GERÇEK Mİ?

ALDIĞIMIZ BESİNİN MEVCUT BİR KALORİ DEĞERİ VAR AMA...

0 kalorili besinler efsane mi, gerçek mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

‘Sıfır kalorili yiyecekler’ diye adlandırılan bir besin grubu var mı? Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Tuba Kılınç, besinlerde sıfır (negatif) kalori olup olmadığından bahsediyor.

Son yıllarda sık karşılaştığımız gruplar “hayatını kalori hesabı yapmaya adayanlar” ve “kalori lafını duymaya bile tahammülü olmayıp lezzetli bir şeyler arayanlar.” Hemen bir ortak noktalarını bulup kaynaştırmaya çalışalım.

Hayatını kalori hesabına adayanlar kalorisiz besin arayışında olup hayaller kurduklarından ardı arkası gelmeyen efsaneler duyuyoruz. Acı biberler geliyor, salatalık diyetleri gidiyor ama bir türlü o sıfır kalorili besinlere ulaşılamıyor. Efsane şöyle söylüyor; aldığımız besinin mevcut bir kalori değeri var ama bu besin öyle mucizevi bir besin ki ağzımıza attığımız andan itibaren başlayan sindirim ve sindirim için harcadığımız enerji, besinin kendi kalorisini geçiveriyor, bizim vücudumuz da hiç kalori almamış hatta bir de oturduğu yerden kalori harcamış oluyor. Oturduğu yerden! Hayalperestlik isteyen bir düşünce fakat ucu epey açık. Üzerine yapılmış detaylı çalışma yok. Her araştırmanın sonunda ulaşılan sonuç gibi bu konuda da daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var.

SIFIR KALORİ EFSANESİ

Sıfır kalori efsanesinde kullanılmaya çalışılan argüman besinlerin termik etkisi. Termik etki dediğimiz olaya kısaca bir göz atalım. Her türlü besin sindirim sistemimizle buluştuğunda vücut önce o besinin sindirimi için gerekli enzimi salgılar. Mide kasılır, bağırsak hareketleri başlar ve bunu emilim süreci izler. Vücuttaki bu hareketlilik için gerekli olan enerjiye termik etki diyoruz. Bu süreci uzatan besinin termik etkisinin yüksek olduğunu söylüyoruz. Ancak her yiyeceğin enerji miktarının belli ve küçük bir bölümü sindirim için harcanıyor ve maalesef söz konusu termik etki hiç de hayallerimizdeki gibi yiyeceğin enerjisine eşit ya da ondan çok olmuyor.

Gelelim kalori lafına tahammülü olmayanlara. Sürekli lezzet peşinde koştukları ve muhtemelen kontrol edemedikleri iştahlarının kurbanı oldukları için bu grupta fazlasıyla obez olduğu kanaatindeyim. Kaloriye tahammülünüz yoksa bari bol posalı beslenin de iştahınız bağımsızlığını ilan etmesin önerisinde bulunuyorum.

DÜŞÜK KALORİLİ VE DOYGUNLUK HİSSİ VEREN BESİNLER

Ve çok hoşuma giden bir gerçekten bahsetmek istiyorum, sıfır kalorili olduğu iddia edilen besinlerin genel özellikleri yüksek posa içerikleri. Aldığımız posa arttıkça iştahımızın baskılandığını ve dolayısıyla tokluk hissimizin arttığını biliyoruz. O halde sıfır kalorili olmasa da düşük kalorili ve yüksek posalı besinler işimizi görebilir. Elma, brokoli, karnabahar, lahana, kereviz, salatalık, şekerpancarı, marul, kabak, ıspanak, soğan, sarımsak, limon bunlardan bazıları ve en ulaşılabilir olanları. Hem müthiş doygunluk hem düşük kalori.
Her akşam lahana, marul, brokoli, salatalık ve limondan oluşan koca bir kase salata yeme alışkanlığı edindikten sonra müjdeli haberler vermek isterseniz buralardayım.

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Orgazm aşısı gerçek mi?yeniKara KutuEsra Çabuk Cömert

Orgazm aşısı gerçek mi?

Mutlu bir cinsel yaşam veya belki de hiç yaşamadığınız orgazm duygusunu bu aşı sayesinde yaşayabilirsiniz.Devamı >
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
  
Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsak soymanın en basit yolu bu videoda!

Sarımsakları bu yolla kolayca soyabilirsiniz.Devamı >
Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

Çikolatadan kase yapmaya ne dersiniz?

İhtiyacınız olan şeyler sadece balon ve erimiş çikolata!Devamı >
Aileniz için harika bir hatıra!

Aileniz için harika bir hatıra!

Ailenizin birleşmiş ellerinin bir kopyasını hatıra olarak saklamaya ne dersiniz?Devamı >