Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI PSİKİYATRİK HASTALIKLARA DİKKAT!

Doğum sonrası psikiyatrik hastalıklara dikkat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.08.2014 - 03:30 | Son Güncelleme:

Annelik hüznünün nedeni henüz bilinmiyor.

Doğumdan sonra eve gelen kadın, birdenbire yepyeni görevlerle karşı karşıya kalır ve bu görevlere uyum sağlamakta güçlükler yaşayabilir.

Birçok psikiyatrik hastalığın kadınlarda erkeklere göre daha sık görüldüğünü belirten Uzman Dr. Duygu Biçer, doğum yaptıktan sonra bu hastalıkların görülme sıklığının tepe noktaya ulaştığını bildirdi.

Biçer, doğum sonrası dönemde ortaya çıkan ve bu döneme özgü en dikkat çekici psikiyatrik tabloları, “postpartum blues”, “postpartum depresyon” ve “postpartum psikoz” olarak sıraladı.

Postpartum Blues: En sık rastlanan tablo

Doğum sonrası en sık rastlanılan ve yeni annelerin büyük bölümünü etkileyen durumun “annelik hüznü” denen “postpartum blues” olduğunu belirten Uzman Dr. Duygu Biçer, bunun yüzde 50-80 oranında görülme sıklığının bulunduğunu bildirdi. Duygu Biçer, doğumdan sonraki ilk iki hafta içinde ortaya çıkan ve kaybolan annelik hüznünün; huzursuzluk, gözü yaşlılık, bebek için duygu eksikliği, tahammülsüzlük, eleştiriye aşırı duyarlılık, uyku bozukluğu, baş ağrısı, yorgunluk ve ani duygusal değişkenlik belirtileriyle kendini gösterdiğini söyledi.

Annelik hüznünün nedeninin bilinmediğini ancak gebelik ve doğumla birlikte ortaya çıkan ani ve belirgin hormonal değişikliklerinin bu hastalığına yol açtığına dair birçok araştırma bulunduğunu belirten Biçer, konuyla ilgili şunları aktardı:

“Yapılan araştırmalar tüm sosyal sınıflarda ve farklı kültürlerde görüldüğünü göstermektedir. Annenin ilk doğumu olması, gebeliğin son üç aylık dönemde (6-9 ay arası) anksiyete (kaygı) ve depresif belirtilerin varlığı, öyküsünde premenstrüel sendrom, doğumla ilgili korkular, sosyal uyum güçlüğü ve gebelik hakkında ikilemlerin olması bu süreçle bağlantılıdır. Birkaç gün ya da iki hafta içinde kendiliğinden düzelir. Durum hakkında bilgilendirmek, duygusal destek ve bebeğe bakımda yardımcı bilgiler vermek yararlı olmaktadır. Genellikle psikiyatrik değerlendirme gerektirmeyen bu durumda eğer belirtiler şiddetli ise ve iki haftadan uzun sürüyorsa belirgin bir depresif bozukluk varlığı açısından tekrar değerlendirilmelidir.”

Yayın tarihi: 09.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.