Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI DEPRESYONA DİKKAT EDİN!

Doğum sonrası depresyona dikkat edin!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

08.07.2014 - 10:50 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası depresyonun belirtilerini ve nedenleri...

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, doğum sonrası depresyonun belirtilerini ve nedenlerini anlattı anlattı.

Doğum sonrası depresyon sık olarak karşımıza çıkmasına rağmen belirtilerinin depresyon belirtilerinden farklı oluşu tanı koymayı ve tedaviyi güçleştirmektedir. Doğum sonrası günlerde yaşanan halsizlik, yorgunluk ve uykusuzluk şikayetleri normal olmakla birlikte bunların sonucunda oluşan “ Çocuğuma bakamayacağım, yetersizim ve en kötü anneyim. Ya istemeden çocuğuma zarar verirsem” gibi kaygılar da üzerine eklenince hamilelik sonrası depresyon ortaya çıkmaktadır.

Sürekli ağlıyorsa dikkat!

Depresyon kadınlarda daha sık görüldüğünü ve her 5 kadından birinin yaşam boyu en az bir kez depresif dönem geçirdiğini göz önüne alırsak; doğum sonrası dönem depresyon yönünden en riskli dönem olup tedavi edilmediğinde kronik depresyon olarak karşımıza çıkabilmektedir. Anne sürekli ağlamakta, sütünün yetmeyeceği endişesini taşımakta, ona zarar verebilirim endişesi ile bebeğini kucağına almaktan korkmakta ve yanında hep birileri olsun istemektedir. Eşinden ya da yakınlarından yeterli desteği alamıyorsa bu sıkıntıları giderek artmakta ve ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir hale gelebilmektedir.

Annenin depresyonda yaşadığı tüm stres verdiği süt ile çocuğa geçebilmekte ve o da huzursuz, sıkıntılı, çok ağlayan bir çocuk haline gelip annenin sıkıntısını daha çok artırabilmektedir. “Ben yetersizim çocuğuma bakamıyorum, sürekli ağlıyor” diyerek dert yanmakta ve çaresizliğini dile getirmektedir. Bu durumda olan annelerin öncelikle bir terapi sürecinden geçmesi ancak sıkıntılarının çok olduğu, uykularının iyice bozulduğu ve çaresizlik yaşadığı durumlarda ilaç tedavisine geçilmesi uygun olacaktır.

Yayın tarihi: 08.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.