Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DİYETTE 7 KETO NEDİR?

Diyette 7 Keto Nedir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
M. Turgay Köse’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

18.02.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

Özellikle emzirirken 7 ketonun nasıl bir etkisi var?

Doğum sonrası özellikle emzirme süresince, uzmanlar tarafından önerilen en önemli şey diyet yapmak. Uzman Diyetisyen M. Turgay Köse, 7 ketonun diyetteki yerini anlatıyor.

Emzirme zaten doğal bir kalori yakma faaliyetidir. Emzirirken beslenmeyi abartmadan rahatlıkla kilo kaybı yaşanmaktadır. Süt verme faaliyeti sonlandığında diyet yapılabilir. Ama burada önemli olan durumlardan biri metabolizma hızının durumu. Vücudumuzda bulunan ve metabolizmanın hızını etkileyen 7 Keto maddesinin etkisi, doğru kilo vermekte çok önemlidir.

Vücutta doğal olarak bulunan 7 Keto isimli bir madde var. Bu maddenin eksikliği metabolizma hızının yavaşlamasıyla sonuçlanıyor. Zamanla kilo alımı metabolizma hızlarının yavaşlamasına yol açıyor. 7 Keto maddesi doğal olarak zamanla vücuttan atılıyor.

10’lu ve 20’li yaşlardaki seviyesi özellikle 45’li yaşlara gelindiğinde yüzde 43 oranında azalıyor. 70’li yaşlara geldiğimizde ise vücudumuzda bu maddenin oranı daha düşük seviyelerde oluyor.

Belli bir yaştan sonra kilo almak kolay, vermek ise zordur. Bunun nedeni 7 Keto maddesinin vücuttaki oranının git gide azalmasıdır. 30’lu yaşlarda gebe kalan bayanların kilo verme oranları 20’li yaşlara göre daha zor olabilir. İşte bunu nedenlerinden biri 7 Keto maddesinin oranının azalmasıdır.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Metabolizma hızının azalması bilim adamlarını bu konuda çalışmaya yönlendirmiştir. Sık sık ama az az beslenmek, bol bol su içilmesi, hareket edilmesi, besin çeşitliliği metabolizma hızını arttırıcı etkiler yaratabilir. Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalar vücutta doğal olarak bulunan 7 Keto maddesinin zamanla azalıp metabolizma hızını yavaşlatması ve kilo alımını artırdığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle kaybedilen 7 Keto maddesinin yerine konması için dışarıdan destek ürünlerinin kullanılmasını gerektirmiştir. 7 Keto maddesi yağ yaktığı için doğru kilo vermeye neden olmaktadır.

Vücuttaki 7 Keto Oranı Nasıl Anlaşılır?

Basit bir test ile bunu anlayabiliriz. Laboratuarlarda 7 Keto seviyesini ölçtürmek mümkündür. 7 Keto maddesi rahat kilo vermeyi ve verilen kiloyu tutmayı başarabilen önemli bir maddedir.

Test sonunu 7 Keto oranı düşük çıkanlar, dışardan takviye olarak tablet halinde alabilirler. Ancak sadece kilo verene kadar 7 Keto maddesini dışarıdan almaları yeterli olacaktır.

7 Keto Maddesi Besin Yoluyla Alınır mı?

Sadece Amerika’nın gerçek yerlileri tarafından Kuzey Amerika’da Meksika’da yetişen yabani yer elması adında bir bitkide vardır. Maalesef Türkiye’de böyle bir ürün yok. Bu maddeyi dışarıdan gıda takviyeleri şeklinde almalıyız.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 18.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.