Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNENİN PSİKOLOJİSİ BEBEĞE DE YANSIYOR

Annenin psikolojisi bebeğe de yansıyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

08.08.2014 - 03:30 | Son Güncelleme:

Anne huzurluysa bebek de huzurlu olur.

Huzursuzluk ve gerginlik, negatif bir enerji olarak anneden bebeğe geçer, bebeği de huzursuz, sıkıntılı hale getirebilir.

Doğum sonrası, eşin gereken ilgiyi göstermemesi ya da tek başına bebeğin bakımının altından kalkamaması anneyi huzursuz ve gergin kılar.

Annelik, anne olmadan öğrenilebilecek bir yaşantı değildir. Genç annelerin en iyiyi yapma konusundaki istekleri çocuklarına yaklaşırken gergin olmalarına, geceleri uykusuz kalmaları ise gün içinde yorgun ve sıkıntılı olmalarına yol açar. Doğum sonrası dönemde bebeğe alışana kadar geçen bu süre kimi zaman daha da fazla uzayabilir. Anne gergin olduğunda ise bebek daha çok huzursuzluk yaşayıp ağlar. Bebek aynı zamanda beslenmek istemez ve uyumaz. Bu da anneyi daha da huzursuz hale getirir.

Anne huzurluyken bebek de huzurlu olur

Annenin rahat ve huzurlu olduğu ortamda ise bu durum bebeğe de yansır. Bebek, daha rahat beslenip ilişki kurar ve çok fazla ağlamaz. Şöyle bir baktığımızda, eğer anne rahat ve huzurlu davranıyor, bebeğin fizyolojisini zorlamadan onu besliyor, yıkıyor, giydiriyorsa; bebek de ona uyum gösterip daha sakin cevap verir. Bunun tam tersi durumda ise çok daha fazla zorluk yaşanır. Bu yüzden annelerin daha sakin olmaya gayret etmeleri, telaşlanmadan bebeklerine yaklaşmaları önemlidir. Onlar sakin oldukça bebekleri de sakin ve huzurlu olacaktır.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Yayın tarihi: 08.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.