Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

GEBELİKTE YÜRÜYÜŞ

Gebelikte Yürüyüş
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gebelikte yürüyüş en çok tercih edilen egzersizlerdendir. Hem yorucu olmadığı için hem de anne ve bebek için yeterli düzeyde olduğundan idealdir.

Gebelikte yürüyüş en çok tercih edilen egzersizlerdendir. Hem yorucu olmadığı için hem de anne ve bebek için yeterli düzeyde olduğundan idealdir.

Yürüyüş esnasında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

•Daima yavaş yürüyerek birkaç dakika ısınarak başlayın.

•Doğal yürüyüşünüzle yürüyün.

•Elleriniz yanda doğal olarak sallansın.

•Yürüyüşünüzün bitiminde 2-3 dakika soğuma döneminde yavaşlayın.

•Doğru ayakkabıyı kullanın. Spor ayakkabıları yürüyüş için en iyisidir. Tabanı yumuşak darbeleri emici, iç tabanı destekli, parmak bükülen kısmı esnek, ayağınızı tam kavrayan ve topuk destekli yürüyüş için yapılmış özel hafif ayakkabılar idealdir. Ama rahat ve tam oturan ayakkabınızı da kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı korumak için mutlaka çorap giyin. Tırnaklarınızın doğru kesilmesine dikkat edin.

Spor

Her türlü temas sporundan kaçınılmalıdır. Erken doğum öyküsü, erken membran rüptürü, plesenta previa ve çoğul gebeliklerde spor sakıncalıdır. Spor yaparken mutlaka rekabetten kaçınılmalıdır. Hormonların etkisiyle eklem bağları hamilelikte gevşediği için yaralanma riski artmıştır. Gebelik öncesi rahatlıkla yapılan sporlarda bile yaralanma riski artmış olduğu için daha dikkatli olunmalıdır.

Pelvik Tilt

Bütün gebelik süresince pelvik tilt yapılabilir. Bu egzersiz karın kaslarını güçlendirir. Ayakta dururken bacaklarınızı omuz genişliğiniz kadar açın. Dizlerinizi hafifçe bükün Kalça ve karın kaslarınızı yavaşça kasmaya başlayın bu sırada pubisi öne ve yukarı doğru kaldırın. Son noktada 10 saniye bekleyin ve geriye tamamen gevşeyin. Bu egzersiz yatarak yapılabilirse de ayakta yapmanız tercih edilir.

Doç. Dr. Turan Uslu
Fizyoterapi Uzmanı

GEBELİKTE BEBEK KİLOSU HESAPLAMA

Yayın tarihi: 14.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

kesinlikle yürüyüş yaparak kolay doğum yaparsınız

22.03.2011 18:00:54 leyla altun