Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EMZİRİRKEN EGZERSİZİ ATLAMAYIN

Emzirirken Egzersizi Atlamayın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ayfer Sağlam’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

08.03.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

Doğumdan hemen sonra “Şimdi bir de egzersiz mi yapacağım?” demeyin.

Bebeğinizi yeni kucağınıza aldığınız ve neden ağladığını anlayamadığınız dönemde anneliğe alışırken “Şimdi bir de egzersiz mi yapacağım?” diye sakın düşünmeyin. Spor Uzmanı Ayfer Sağlam, kendi ruh sağlığınızın daha iyi olması için spor salonlarına gitmeden de yapacağınız her işi egzersize dönüştürebileceğinizden bahsediyor.

Egzersiz yapmak için illa spor salonuna gitmeniz gerekmiyor. Daha önceleri sıradan gelen rutin işlerinizi devam ettirebilmek sizin için önemli aslında. “Yeni doğum yaptım, loğusayım” diye elinizi tüm işlerden çekerseniz hareketleriniz sıfırlanır. Emzirme döneminde bile olsanız bedenin asgari ihtiyacı olan hareketi yapmazsanız vücudun toparlanma süreci de gecikir.

Sezaryen veya normal doğum hiç fark etmez, kol ve sırt kaslarınızı hemen çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu hareketler başlangıçta sadece vücut ağırlığınızla olmalıdır. Daha sonra lastik bant egzersizlerine geçebilirsiniz. Egzersiz lastikleri ile çalışmak kısa sürede hızlı sonuç almak için iyi bir seçim olabilir.

Hareket etme, su içme isteği yaratır, su içmek de süt gelimini artıracaktır. Hareket etmek, dolaşımı artıracağından süt kanallarınızda açılacaktır. 5 dakika bile olsa kaslarınızı doğru kullanırsanız egzersiz işe yarayacaktır. Doğum sonrası emziren annenin kimse maraton koşmasını beklemiyor. Bu yüzden “Sadece 5 dakika mı işe yarayacak?” diye düşünmeden bebeğinizin uyuduğu her fırsatı değerlendirin.

İşte Önerilerimiz

• Yoğun aktivite ve ağır egzersizden kaçının, kısa süreli ve düşük tempolu olanları tercih edin. Örneğin; bel destekli yatay bisikletleri veya pilates yapmayı deneyin.

• Bol su için. Aktivite düzeyiniz yükseldikçe su alımını 3 litreye kadar çıkarın.

• Egzersiz sonunda streching yaparak kısa kaslarınızı uzatın.

• Yogayı nefes egzersizlerini hormonlarınız sizi ele geçirdiğinde gerginliğinizi atmak için kullanmayı öğrenin. 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 08.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

ahh zaman bulursak tabii yaparızz :)

18.03.2011 21:17:49 gülşah kaplan

sahsen bende olsam böle düşünürdüm suyun faydasını biliyorum sütü arrtırıyor

18.03.2011 09:20:52 leyla altun