Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YALANCI DOĞUM SANCISI NEDİR?

Yalancı doğum sancısı nedir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

15.03.2017 - 13:43 | Son Güncelleme:

Yalancı doğum sancılarının anne adaylarını endişeye sevk ettiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, yalancı doğum sancıları ve gerçek sancılar arasındaki farkları anlatıyor.

Yalancı doğum sancıları telaşeye ve endişeye sevk eden önemli bir sorundur. Yalancı doğum sancılarının tıp diliyle olan adı ise "braxton hick" kasılmalarıdır. Bu kasılmaları gerçek doğum kasılmaları zannetmeniz gayet normal bir durumdur. Hamile bayanların 22. gebelik haftasından sonra en çok şikayetçi olduğu ve en çok korkutan sorundur. Bu kasılmalarınız geldiğinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Gelen bu sancıların gerçek sancılar olmadığını anlamanız yani gerçek ve yalancı sancılar arasındaki farkı ayırt edebilmeniz için biraz bilgi verelim.

Gelen bu yalancı sancılar multiparlarda yani birden fazla doğum yapmış bayanlarda daha erken başlar ve kasılma süreleri daha uzun olur. Primiparlarda  yani ilk gebeliği olanlarda ise bu sancıların süreleri kısadır. Gelen bu yalancı sancılar servikste silinme yapmaz ama gerçek sancılar servikste silinme yapar. Bu yalancı ve gerçek doğum sancıları arasındaki en büyük farklardandır. Yalancı doğum sancıları düzenli değildir, ağrıların sıklığı, süresi ve şiddeti farklıdır. Sıklığı 10-20 dk. kadar düşebilir.

Gerçek doğum sancıları ağrı kesicilerle ve sedasyonlarla durdurulamaz iken, yalancı doğum sancıları ağrı kesicilerle ve sedasyonlarla rahatlıkla durdurulabilir. Yalancı doğum sancıları riskli değildir. Anneyi bir nevi doğuma hazırlar ve plesantadaki kan akımını kolaylaştırmak gibi yararlı yönleri vardır. Bu kasılmalar fazla ayakta kalmak, yorgunluk, stres, sinir, karına yapılan bir travma gibi durumlarda artar. Bu kasılmalar geldiğinde, uzanarak ayaklarınızı karnınıza çekip, duş alıp gevşeyin, bol sıvı tüketin ve çok şiddetli olur ise doktorunuza danışın.

Toparlayacak olursak yalancı doğum sancıları endişelenilmemesi gereken bir durumdur. Bu sancılar normal sancılardır. Yalancı doğum sancıları genelde 22. gebelik haftasından sonra başlar. Bu kasılmalar birden fazla çocuk yapmış olanlarda daha erken başlar, ilk gebeliği olan gebelerde ise bu kasılmalar daha geç başlamaktadır. Yalancı doğum sancıları düzenli sancılar değildirler. Bu sancıların sıklığı, süresi ve şiddeti farklıdır. Yalancı sancılar ağrı kesicilerle durdurabilen, gerçek sancılar durdurulamaz.

Yalancı doğum sancıları anneyi doğuma hazırlar ve plesantadaki kan akımını hızlandırır. Yorgunluk, fazla ayakta kalma gibi durumlarda ise bu sancılar artar. Bunun için sancılar geldiğinde dinlenmeye çalışın.  Karnınıza aldığınız travmalarda bu sancıların artmasına neden olmaktadır. Bu sancılar çok olduğu zaman mutlaka doktorunuza görünün.

BEBEĞİN DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 15.03.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.