Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

X-RAY CİHAZLARI, ANNE ADAYINI VE BEBEĞİ ETKİLER Mİ?

X-ray cihazları, anne adayını ve bebeği etkiler mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
M. Bülent Tıraş’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

13.12.2013 - 12:40 | Son Güncelleme:

Hamileyken cep telefonu kullanabilirsiniz ama...

Mikrodalga fırınlar, cep telefonları, bilgisayarlar ve x-ray cihazlarının anne adaylarına ve bebeklere etkisinin ne derece olduğunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş anlattı.

Hamilelikte doktor kontrolün de dozu ayarlanarak yapılan x (röntgen) ışınları ve pek çok manyetik cihaz anne karnındaki bebeğe zarar vermemektedir. Ayrıca elektromanyetik alanlar ya da bazı radar, telsiz odası gibi çok yüksek elektromanyetik alanların olduğu yerlerde çalışmadığı sürece bu tür cihazların da anne karnındaki bebeğe hiçbir zararları yoktur.

Gündelik olarak kullandığımız pek çok cihazın anne karnındaki bebeğe zarar verdiği düşüncesi de çok yanlıştır. Mikrodalga fırının, bilgisayarın ve güvenlik girişlerindeki x ışınları kullanılan ray cihazlarının kesinlikle anne karnındaki bebek açısından hiçbir zararı ve etkisi yoktur.

Son yıllarda ise cep telefonlarının yaymış olduğu elektromanyetik dalgaların da anne karnındaki bebeğe ve doğum sonrasında çocuklar üzerinde etkilerinin çok olduğu konusu da hem araştırılan hem de çok tartışılan bir konudur. Hatta yapılan araştırmalar sonrasında cep telefonu ile hiperaktiflik davranış bozuklukları arasında da net bağlantı bulunamamıştır. Fakat cep telefonunun kullanım süresine bağlı bir etkinin olmasına da dikkat çekilmektedir. 

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 13.12.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.