Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UYKU BOZUKLUĞUNUN ESAS NEDENİ

Uyku Bozukluğunun Esas Nedeni
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hamilelik döneminde uyku bozukluğuna yol açan sendrom acaba ne?

Hamilesiniz ve bacaklarınızda uyuşma, karıncalanma hissine benzer rahatsız edici hisler mi duyuyorsunuz? Tüm bunların peşi sıra gelecek bacak rahatsızlıklarının artık yeni bir adı var: “Huzursuz Bacak Sendromu.” Uyku veya istirahat sırasında genellikle bacaklarda ortaya çıkan bu huzursuzluğun ayrıntılarını Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cihangir Yurdoğlu’ndan öğrendik.

Hamilelerde görülen uyku bozukluğu; gündüz vaktinde uyuklamalara, performansın düşmesine ve konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Uyku bozukluğu, bacak krampları veya “Huzursuz Bacak Sendromu” gibi nedenlere bağlı olabilir.

Kadınlarda, Erkeklere Oranla Daha Çok Görülüyor

“Huzursuz Bacak Sendromu”nun kadınlarda erkeklere göre 2 misli daha fazla görüldüğü biliniyor. Toplumlarda görülme sıklığı değişmekle birlikte, Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde bu oran yüzde 3.

Yapılan çalışmalarda hamileliğin özellikle son üç ayında her dört kadından birinde bu sendromun ortaya çıktığı biliniyor. Eğer kadınlarda daha önceden “Huzursuz Bacak Sendromu” varsa hamilelik döneminde şikayetlerin arttığı da bir gerçek. Hastalık genellikle yirmili yaşlarda başlıyor ve yaşla birlikte şikayetler artıyor. Ailesinde bu sendrom bulunan bireylerde daha sık görülmesi, hastalığın nedeninin genetik olabileceğini düşündürüyor.

Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri

* Sürekli bacaklarını oynatma arzusu

* Aktivite ile rahatlama

* İstirahatte şikayetlerin artması

* Akşam ve gecenin ilerleyen saatlerinde şikayetlerde çoğalma.

Tedavi Süreci

Tedavide en önemli adım, hastanın şikayetlerinin hekim tarafından çok iyi değerlendirilmesi ve ayrıntılı bir muayene ile tanının doğru konmasıdır. Hamilelik ile “Huzursuz Bacak Sendromu” arasındaki ilişki tam olarak çözülememiştir.

Hipotezler Şöyle Sıralanabilir;

1. Demir ve bazı B vitaminlerinin eksikliğine bağlı metabolik nedenler

2. Hamileliğin özellikle ileri dönemlerinde ortaya çıkan hormonal değişiklikler

3. Günlük aktivite alışkanlıklarının değişmesi

4. Hamile kadının psikolojik koşulları

5. Diyabet, böbrek yetmezliği, guatrı olan kişilerde, bazı nörolojik hastalıklarda, bacaklarında varis bulunanlarda huzursuz bacak sendromu sıklıkla görülmektedir.

Yayın tarihi: 08.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >