Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ULTRASON NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ultrason nedir, çeşitleri nelerdir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Rengin Türkgüler’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

23.02.2015 - 23:59 | Son Güncelleme:

Ultrason, özellikle anne karnındaki bebeğin sağlık kontrollerinde kullanılıyor. 2 boyutlu, 3 boyutlu derken artık 4 boyutlu ultrasonlar var!

Ultrason yüksek frekanslı ses dalgalarıdır. Bu ses dalgalarını kullanarak görüntüleme yapan alete ise ultrason cihazı denilir. Ultrason cihazları, yarattıkları yüksek frekanslı ses dalgalarını, prob denilen parçası ile organlar üzerine yollar ve yolladığı ses dalgalarının yansımasını da dinleyerek bir bilgisayar yardımı ile görüntüye çevirirler. İşte radyoloji uzmanları bu cihazın organlardaki yansımalarını inceleyerek organlardaki normal görüntüler ile normal olmayan görüntüleri ayırt edebilen kişilerdir.

2 boyutlu ultrason ne için kullanılır?

2 boyutlu ultrason en yaygın kullanılan ve doktorlar tarafından tercih edilen ultrason cihazlarıdır. Bu tip ultrason cihazlarının ürettiği görüntüler organlar üzerinde kesitler alınmasına benzer. Alınan her bir kesit organın bıçakla dümdüz kesildiğinde görülebilecek bir görüntüsü gibidir. Doktorlar bu kesitlere bakarak organ içindeki sağlıklı ve sağlıksız durumu anlayabilirler. Ultrason ile görüntülemenin en temel yöntemi olan 2 boyutlu ultrason, ultrason ile yapılan tüm tetkiklerde kullanılır. Tiroid, boyun, meme, karaciğer, dalak, böbrekler, pankreas, mesane, prostat, rahim, yumurtalıklar ve hamilelerde bebeklere 2 boyutlu ultrason ile bakılır.

[forum_post_id=1788]

3 boyutlu ultrason bebeğin fotoğrafı gibidir

3D ultrason gebelerde gebeliğin 18. ve 22. haftaları arasında kullanılan bir tetkiktir. 3 boyutlu ultrason ile elde edilen görüntüler 2 boyutluda olduğu gibi kesitler halinde değil, daha çok bebeğin o anki fotoğrafına benzeyen görüntüler oluşturur. Bu tetkik daha çok anneler ve babalar için doğacak bebek hakkında bir fikir vermesi için yapılır. 3D ultrason tıbbi tetkik için kullanılmaz.

4 boyutlu ultrason işe hareketli video görüntüleri!

4D ultrason ise teknolojinin ulaştığı son nokta olup 3D ultrasonda elde edilen durağan fotoğraflar yerine hareketli video görüntülerin elde edilmesine olanak sağlanmıştır. Bu tetkik radyoloji uzmanlarının tetkik amacıyla kullandığı bir yöntem değildir. Radyoloji uzmanları bilinenin aksine ayrıntılı gebe ultrasonunu 2 boyutlu ultrason ile yaparlar, 3D ya da 4D ultrason ile anne babaya, bebeğin neye benzeyebileceğini gösterir.

2 boyutlu ultrason, tıbbi açıdan daha kullanılabilir bir yöntem

2 boyutlu ultrason ile 3D ve 4D ultrason arasındaki farkı anlatmak için verilebilecek en güzel örnek elma örneğidir. 3D ve 4D ultrason, elmanın dıştan fotoğrafı gibi 2 boyutlu ultrason ise elmanın kesilerek içine bakılması gibidir. Elma dıştan çok güzel görünebilir, elmanın içindeki kurdu görebilmek için elmayı kesmek gerekir. 2 boyutlu ultrason elmayı kesmek gibidir. Bu nedenle tıbbi açıdan 2 boyutlu ultrason gerçek sonuca ulaşmak için daha kesin bir tetkik yöntemidir.

Ayrıntılı gebe ultrasonu, makine bağımlı bir tetkik değil, bu konuda deneyimli uzman radyolog bağımlı bir tetkiktir. Her radyoloji uzmanı ya da her prenatoloji uzmanı, ayrıntılı gebe ultrasonu yapamaz. Bu konuda deneyimli ve bilgili bir uzman tarafından yapılması gerekir. Özetle bir klinikte 3D veya 4D ultrason bulunması, o klinikte iyi ayrıntılı ultrason yapıldığını göstermez, ancak bu makineyi kullanabilecek deneyimli bir radyoloji uzmanı varsa sonuçlar yüz güldürücü olacaktır.

Radyoloji Uzmanı
Dr. Rengin Türkgüler

Yayın tarihi: 23.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.