Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI ÖNLENEBİLİYOR

Tekrarlayan gebelik kayıpları önlenebiliyor
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
11.03.2016 - 14:44 | Son Güncelleme:

“Tekrarlayan gebelik kayıpları ile çiftlerin yüzde ikisi karşı karşıyadır. Bu konu alanımızda tanısı en zor konulan gebelik komplikasyonları arasındadır” diyen Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, tekrarlayan gebelik kayıpları hakkında bilgi verdi.

Gebelik kaybı yani düşük, gebeliğin en sık görülen komplikasyonları arasındadır. Bazen gebe olduğunuzun farkına dahi varmadan adet kanaması ile sessiz düşükler yapılabilir. İlişki ile birlikte döllenme gerçekleşir ancak döllenme ürünü rahime yerleşemez ve sessizce adet kanaması ile atılabilir. Gebe kalmayı başarabiliyor ancak taşıyamıyoruz anlamına gelir bu durum.

TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARININ SEBEPLERİ

Tekrarlayan gebelik kayıplarının sebepleri arasında;

 • Rahimin yapısal bozuklukları ve rahim ağzı yetersizliği,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Enfeksiyon,
 • Kromozomal bozukluklar,
 • Bağışıklık Sistemi hastalıkları,
 • Çevresel ve diğer faktörleri sayabiliriz.

 

DÜŞÜK SONRASI KONTROLLÜ GEBELİK

İleri yaş, gebelik kaybı için önemli bir faktördür. Erken doğum ve dış gebelik öyküsü olan gebe de düşük riski ile karşı karşıyadır. Tekrarlayan gebelik kayıplarında hastaya en önemli yaklaşım destek ve eğitimdir. Tekrarlayan gebelik kayıpları sonrası kontrollü gebe kalmak önemlidir. Genel bir muayene sonrası yapılacak kan testleri sonrası gebelik planlanabilir. Yapılan kan testleri arasında trombofil paneli yani kan pıhtılaşmasına bakılmalıdır. Trombofili durumunda plasenta yani bebeğin eşine giden kan akımı pıhtıların oluşturacağı tıkanıklık sonucu düşer ve rahim içerisindeki bebek iyi beslenemediği için kaybedilebilir. Kan testi sonrası böyle bir durum söz konusu ise gebelik süresince pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar kullanılır.

DÜŞÜĞE NEDEN OLAN DURUM SAPTANAMADIYSA…

Yapılan bütün araştırmalara rağmen düşüğe neden olan durum saptanamadıysa hasta, tüp bebek tedavisine yönlendirilebilir. PGD yöntemi kullanılarak embriyonun genetiğine bakılabilir ve sağlıklı embriyo rahime transfer edilebilir. Yapılan araştırmalar PGD yöntemi ile devamı sağlanan gebelik oranında artış olduğunu göstermiştir.

Unutmayınız ki; tekrarlayan gebelik kayıplarınız var ise bu sorunu tek başınıza çözemezsiniz. Mutlak suretle kontroller sonrası sağlıklı gebe kalıp doğuma kadar götürebileceğiniz bir gebeliğinizin olması size iyi gelecektir.

HAMİLELİK HESAPLAMA

Yayın tarihi: 11.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.