Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SUYUN ERKEN GELMESİNE NASIL MÜDAHALE EDİLİR?

Suyun erken gelmesine nasıl müdahale edilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

01.06.2016 - 10:08 | Son Güncelleme:

Tüm dünyada en büyük bebek kaybının halen prematüreden olduğunu söyleyen Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, hamilelikte suyun erken gelmesine nasıl müdahale edildiğini anlattı…

Membran rüptürü suların doğum eylemi başlamadan önce gelmesidir. 37 haftadan önce olursa erken membran rüptürü olarak tanımlanır. Doğum eylemi başlamadan suların gelmesi doğumların % 10’unda rastlanır ve sevindirici olarakta %80 kadarı miadında gebelerdir. Ancak % 20’si miada gelmemiş olan küçük haftalardaki gebeliklerdir. Erken doğan bebeklerde yaklaşık %30 -40’ında suların erken gelmesi sorumludur.

hamile

HAMİLELİKTE SUYUN ERKEN GELMESİNİN NEDENİ NEDİR?

Bebeğe ait zarlarda ince ve içte olanı amnion, kalın ve dışta olanı ise koryondur. Her ikisi arasında kollajenden zengin bağ dokusu vardır. Bu zarlardaki büyüme, gelişme 28. gebelik haftasına kadar devam eder ve sonra gerilemeye başlar.

Amniyon koryona göre daha fazla gerilme kuvvetine sahiptir. Ancak gebelik ilerledikçe, biyokimyasal ve biyofiziksel değişikliklere bağlı olarak membranlarda zayıflama meydana gelir, kollajen miktarı azalır. Membranların patlamasında temel mekanizma; içeriğindeki kollajen miktarında azalma olması ve kompozisyonunun değişmesidir. Ancak çeşitli vajinal enfeksiyonlar yarattıkları mikro çevre ile suların gelmesini kolaylaştırabilirle bu nedenle gebelikteki vajinal enfeksiyonlara dikkat edilmelir.

SUYUN ERKEN GELMESİ TANISI NASIL KONULUR?

Erken suyu gelen vakalarda sıklıkla karşılaşılan durum aniden oluşan devamlı ya da aralıklı, az ya da çok miktarda vajenden sıvı gelmesidir. Sadece hastanın anlatması ile tanı koymak çok kolay değildir. Hemen doğum yaptırılması düşünülmüyorsa, bakterilerin rahme ve bebeğe ilerlemesini kolaylaştırabileceğinden ve ağrıları başlatabileceğinden dolayı elle muayene ertelenmelidir. Steril spekulum muayenesinde vajina arkasında sıvı göllenmesi görülebilir. Ya da hekim hastayı ıkındırarak rahim ağzından sıvı gelişinin direk olarak izlenmesi ile tanı kesinleştirir.

 hamile 

HAMİLELİKTE SUYUN ERKEN GELMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Eğer bebek miada ise yaklaşık 12 saat beklenip suni sancı desteği ile bebek doğurtulur. Ancak bebek erken doğmuşsa bu sürede beklenmeli ve zaman kazanılmalıdır. Hasta antibiotik baskısına alınır ve enfeksiyon parametreleri oluşana kadar beklenmeye çalışılmalıdır. Çünkü tüm dünyada en büyük bebek kaybı halen prematüredendir.

BEBEK TAHMİNİ DOĞUM TARİHİ

Yayın tarihi: 01.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.